Jak ochronić się przed gronkowcem?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuNiektóre zakażenia gronkowcowe powodują tylko zmiany skórne i przebiegają łagodnie. Są jednak i takie, które bywają bardzo niebezpieczne. Mowa o gronkowcu złocistym, nazywanym od angielskiego skrótu MRSA, odpornym na działanie metycyliny. Na co należy zwrócić uwagę, aby w sytuacjach codziennych obronić się przed groźnymi zarazkami?
Najbardziej chorobotwórczy jest gronkowiec złocisty, który u człowieka i zwierząt występuje na skórze, gruczołach łojowych, mieszkach włosowych, gardle, przewodzie pokarmowym czy narządach płciowych. Bardzo często nosicielami są pracownicy szpitali, co sprzyja szerzeniu się zakażeń. Jego objawy to czyrak, trądzik, nieżyt dróg oddechowych i moczowych, zapalenie ucha, płuc, mózgu, na chorej skórze to trudno gojące się rany i stany zapalne. Zakażenie gronkowcem może być spowodowane przez nosiciela, u którego nie występują widoczne objawy.
Osoby szczególnie narażone na zakażenie gronkowcem:
pacjenci, którzy przebywali w szpitalu,osoby mieszkające w zakładach opiekuńczo- leczniczych, przebywające w dużych skupiskach ludności,starsi ludzie,osoby mające osłabiony układ odpornościowy,sportowcy, których uprawiana dyscyplina sportu wiąże się z kontaktami z innymi np. koszykówka,homoseksualiści.
Sposoby zakażenia gronkowcem złocistym:
drogą kropelkową,przez kontakt pośredni,poprzez używanie przedmiotów codziennego użytku.
Sposoby ochrony przed gronkowcem:
W sytuacjach dnia codziennego
pamiętaj o codziennym, częstym myciu rąk, co stanowi najlepszą ochronę przed zakażeniem. Używaj mydła lub w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia płynów dezynfekujących z chlorheksydyną.dbaj o higienę całego ciała. Po powrocie z pracy weź prysznic, który nie tylko cię ochroni przed zachorowaniem, ale również odpręży. Nie zapominaj nigdy o stosowaniu mydła.pierz ubrania w wysokiej temperaturze (o ile to możliwe), zwłaszcza jeżeli są to rzeczy noszone w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi.nie pożyczaj nikomu swoich osobistych przyborów: szczotki, ręczników, grzebienia, pomadki czy innych kosmetyków do makijażu. najlepiej jeśli sprzęt na siłowni dotykać będziesz przez ręcznik lub przetrzesz go płynem antybakteryjnym.nie dotykaj ran innych osób.nie witaj się zbyt wylewnie ze znajomymi. Uściski, pocałunki mogą stanowić zagrożenie.
W szpitalu
przed pobytem w szpitalu zorientuj się, jak często zdarzały się tam przypadki zakażenia gronkowcem, aby mieć możliwość wyboru innego szpitala.weź kąpiel z użyciem mydła przed zabiegiem.na kilka dni przed planowanym pójściem do szpitala zrezygnuj z palenia papierosów, gdyż palacze są trzy razy bardziej narażeni na zakażenie gronkowcem niż osoby niepalące. zapytaj lekarza o możliwość zastosowania antybiotykoterapii przed zabiegiem lub w trakcie jego trwania, gdyż podanie antybiotyków, jak wykazują badania, zmniejsza o połowę ryzyko infekcji pojawiających się po zabiegu. regulujemy poziom cukru we krwi, gdyż cukrzycy są bardziej narażeni niż osoby zdrowe. dopilnuj, aby badający cię lekarz czy pielęgniarka umyli ręce, a stetoskop był wyczyszczony. Wyniki badań potwierdzają, że mycie rąk o 25% częściej przez personel medyczny zmniejszyło liczbę infekcji o tyle samo procent.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze