Antydepresanty a ciąża
BEATKA • dawno temuDepresja w ciąży jest dość częstym zjawiskiem. Leczenie farmakologiczne może przynieść jednak więcej szkody niż pożytku. Leki w ciąży, jak wiadomo, przyjmować należy z umiarem, a najlepiej w ogóle. A wszystko to pod czujnym okiem lekarza. Leki mogą wpływać niekorzystnie na rozwój dziecka, najpierw w okresie płodowym, a później w okresie niemowlęctwa. Przyjmowanie leków w ciąży prowadzi do podwyższenia ryzyka pojawienia się wady wrodzonej u dziecka.
Skutki przyjmowania antydepresantów w ciąży
Kobiety w ciąży zmagają się z tzw. burzą hormonalną. To z jej powodu panie w tym okresie mogą czuć nieuzasadnione obniżki nastroju oraz popadają w stany depresyjne. Częstym zjawiskiem jest depresja poporodowa, niestety, równie często występuje depresja w ciąży. Panie, pragnąc wpłynąć na swoje zdrowie, odwiedzają lekarza z prośbą o przepisanie im leków antydepresyjnych. Antydepresanty to leki należące do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Leki przeciwdepresyjne niekorzystnie wpływają na zdrowie dziecka.
Wpływ leków antydepresyjnych na rozwój dziecka jest przedmiotem nieustannych badań. Doświadczenia przeprowadzane są na myszach i szczurach. W wielu wypadkach dzieci gryzoni rodziły się z problemami w zachowaniu. Niektóre osobniki były niespokojne i łatwo popadały w depresję. Inne miały zaburzoną orientację przestrzenną oraz kłopoty z podejmowaniem decyzji. Zaobserwowano, że u ludzi leki antydepresyjne również wpływają na stan zdrowia dziecka. Maluchy, których mamy leczyły depresję w ciąży farmakologicznie, miały częściej niż rówieśnicy obniżony nastrój i tendencję do zamykania się w sobie.
Leki na depresję wpływają też na pracę mózgu dziecka w okresie prenatalnym oraz po porodzie. Przyjmowanie leków z grupy SSRI (leki należące do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny) niekoniecznie musi powodować istotne zmiany mózgu, choć prawdopodobieństwo jest duże. Kontakty z lekiem mogą być przyczyną zmian osobowości.
Czy leczyć depresję w ciąży?
Czy znając konsekwencje leczenia depresji w ciąży za pomocą leków antydepresyjnych, należy zaprzestać leczenia? Lekarze ostrzegają przed takim rozwiązaniem. Okazuje się bowiem, że nieleczona depresja w ciąży jest niebezpieczna zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka. Kobiety cierpiące na depresję tracą chęć do życia, nie dbają o dietę w ciąży, zaniedbują sen i aktywność fizyczną. Brak snu, brak ćwiczeń w ciąży, śmieciowe jedzenie oraz kiepski nastrój powodują wzrost stresu. Depresja w ciąży osłabia rozsądek. Dlatego też kobiety sięgają po papierosy lub alkohol w ciąży.
Faktem jednak jest, że dzieci narażone w życiu płodowym na kontakt z lekami antydepresyjnymi mają niższą wagę urodzeniową i często zmagają się z problemami oddychania. W okresie dorastania rozwija się agresja u dzieci. Jednak jest to powodowane nie tylko kontaktem z lekami z grupy SSRI, ale też z atmosferą panującą w domu. Agresja występuje częściej u dzieci, których mamy mają nawrót depresji. Każde leczenie farmakologiczne kobiety w ciąży pociąga za sobą ryzyko.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze