Ciąża mnoga
PATRYCJA • dawno temuJeśli w twojej rodzinie od strony mamy wystąpiły przypadki ciąży mnogiej, możliwe, że i ciebie los obdarzy podwójnym szczęściem. Po czym rozpoznać, że w twoim brzuszku rozwija się więcej niż jeden zarodek? Jakie wiążą się z tym konsekwencje?
Ciąża bliźniacza
Większość ciąż mnogich to ciąże bliźniacze. Bliźniaki mogą być jednojajowe lub dwujajowe.
- Bliźnięta jednojajowe - są identyczne genetycznie. Powstają w wyniku podziału zapłodnionej komórki jajowej na dwie. Ze względu na to, że w zapłodnieniu bierze udział jeden plemnik, to dzieci są zawsze tej samej płci.
- Bliźnięta dwujajowe - powstają w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych przez dwa plemniki. Dzieci mogą mieć tę samą lub różną płeć.
Jak rozpoznać ciążę mnogą?
- twój brzuch jest nieproporcjonalnie duży w porównaniu do czasu trwania ciąży,
- pierwsze ruchy dziecka wyczuwasz już w 12 tygodniu ciąży (w ciąży pojedynczej są one wyczuwalne między 16. a 19. tygodniem),
- odczuwasz ruchy dziecka w kilku miejscach jednocześnie,
- dno macicy jest położone wyżej niż zwykle,
- początkowe objawy ciąży (wymioty, zgaga, zmęczenie, bezsenność itp.) są nasilone,
- słychać dwa tony serca dwóch płodów,
- podczas badania USG widoczne są liczne drobne części płodu, a w późniejszym czasie dwoje dzieci.
Stuprocentową pewność co do ciąży mnogiej można uzyskać dopiero podczas badania USG.
Powikłania ciąży
Ciąża bliźniacza wiąże się niestety z podwyższonym ryzykiem powikłań. Podczas ciąży pojawiają się żylaki kończyn dolnych, wymioty, niedokrwistość. Niejednokrotnie dochodzi do przedwczesnego porodu lub do cesarskiego cięcia. Dzieci urodzone naturalnie przychodzą na świat w odstępie ok. 20 minut. Podczas ciąży mnogiej kluczowe jest zapewnienie kompleksowej opieki dla mamy i dzieci.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze