Palenie w ciąży
KAROLINA • dawno temuNie ulega najmniejszej wątpliwości, że pozytywny wynik testu ciążowego zwiastuje duże zmiany w naszym dotychczasowym życiu. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele rzeczy powinno ulec zmianie, byśmy urodziły zdrowe dziecko. W czasie trwania ciąży musimy zwracać szczególną uwagę na to, co jemy, jaki sport uprawiamy czy które leki na przeziębienie przyjmujemy. Niezwykle ważne jest, by nasze postępowanie w tym wyjątkowym okresie było świadome. O tym, że w ciąży nie powinno się spożywać alkoholu i palić papierosów dzięki licznym kampaniom społecznym wiedzą wszyscy, jednak nie zawsze znamy powód konieczności zerwania z tymi nałogami. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jakie mogą być skutki palenia w ciąży. Znajdziesz w nim również informacje, które pomogą ci zerwać z nałogiem nikotynizmu.
Skutki palenia papierosów w ciąży
Palenie w ciąży, zarówno bierne, jak i czynne, jest szkodliwe nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, lecz również dla właściwego rozwoju dziecka. Jednak o złym wpływie palenia tytoniu mówi się również w odniesieniu do osób planujących poczęcie dziecka. Nikotynizm jest bowiem wymieniany jako jeden z czynników utrudniających zajście w ciążę palącym parom. Jeszcze bardziej groźne jest jednak palenie papierosów w ciąży. Okazuje się, że za każdym razem, gdy mamy do czynienia z paleniem tytoniu w ciąży, narażamy nasze nienarodzone dziecko na działanie 4 tysięcy substancji chemicznych, z czego 40 przyczynia się do powstawania raka. Poza tym palenie podczas ciąży wiąże się z niedotlenieniem płodu, co negatywnie wpływa na jego rozwój. Po urodzeniu dziecko, które było narażone na dym tytoniowy jest znacznie słabsze od swoich rówieśników. Częściej również zapada na choroby wieku dziecięcego. Jeżeli mamy do czynienia z czynnym albo biernym paleniem w ciąży, zwiększa się także ryzyko poronienia i wystąpienia śmierci łóżeczkowej. Palące kobiety w ciąży powinny również przygotować się na możliwość wystąpienia komplikacji związanych z porodem w postaci przedwczesnego porodu albo wystąpienia ciąży pozamacicznej. Jak widać, ciąża i palenie papierosów powinny się wzajemnie wykluczać. Jak porzucić ten nałóg?
Jak rzucić palenie w ciąży?
Rzucanie palenia wcale nie jest łatwe, o czym doskonale wiedzą osoby od lat zmagające się z tym niezdrowym i kosztownym nałogiem. W jaki sposób rzucić palenie w ciąży? Po pierwsze warto skonsultować swój problem z lekarzem. Być może wskaże on środki, które pomogą nam unikać sięgania po papierosa i będą nieszkodliwe dla naszego nienarodzonego dziecka. Oprócz tego niezwykle ważna jest motywacja. Z tego względu warto jest poznać skutki uboczne palenia tytoniu w ciąży. Pomocne okazać się mogą także ćwiczenia dla ciężarnych, które pozwolą nam zapomnieć o chęci sięgnięcia po papierosa. Spróbuj znaleźć inny sposób na zrelaksowanie się. Odprężający masaż bądź aromatyczna kąpiel sprawią, że poczujesz się lepiej bez papierosów. Ważne jest również, abyś dostrzegała swoje postępy i nagradzała je. Metoda małych kroczków jest bardzo skuteczna.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze