Niebezpieczna dziecięca szkarlatyna
ISABELLE • dawno temuGrypa, angina, zapalenia ucha, ospa, różyczka – to przykłady chorób typowo dziecięcych, z którymi wybieramy się do lekarza. Czasem babcie i najstarsi w rodzinie mają swoje „magiczne” sposoby na walkę z tego typu dolegliwościach i zdarza się, że pomagają, choć najczęściej tylko łagodzą objawy, które i tak trzeba wyleczyć farmakologicznie. Jednak są takie choroby dziecięce, z którymi nie wolno zwlekać. Takim przykładem jest szkarlatyna. Gdy twoje dziecko ma malinowy język i bardzo swędzącą wysypkę, bezwzględnie udaj się z nim do lekarza!
Objawy i przyczyny szkarlatyny
W dzisiejszych czasach szkarlatyna nie występuje tak często jak kiedyś, co nie znaczy, że nie jest już problemem – wciąż może zaatakować malucha jesienią lub zimą. Mimo, że mało popularna, jest to choroba groźna, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że nie mamy na nią skutecznej szczepionki. Poza tym, nawet dziecko, które przeszło szkarlatynę nie staje się na nią w pełni odporne, co ma miejsce w przypadku licznych dziecięcych schorzeń. Atakuje najczęściej dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Szkarlatyna, zwana także płonicą, wywoływana jest przez bakterie, a dokładnie paciorkowce. O zarażenie najłatwiej u dzieci, które przebywają w otoczeniu osoby chorującej na anginę.
Często szkarlatyna podszywa się objawowo pod anginę, stąd lekarza na początku podejrzewają właśnie tę chorobę. Paciorkowce rozwijają się od 2 do 5 dni i wtedy też pojawiają się pierwsze objawy, takie jak gorączka sięgająca 40°C, ból gardła, biały nalot na języku (który po kilku dniach przybiera malinową barwę) oraz zaczerwienione migdałki. Niekiedy schorzeniu towarzyszą także wymioty, bóle głowy i brzucha, a na policzkach pojawia się charakterystyczny rumień. Około 2–3 dnia po zaobserwowaniu u dziecka gorączki, na jego skórze pojawią się niewielkie plamki w czerwonym kolorze. Oczywiście, najczęściej wysypka swędzi. Po 7–10 dniach wysypka znika, a w jej miejsce pojawia się łuszczenie skóry. Proces rozpoczyna się w okolicy twarzy, następnie obejmuje tułów, a na koniec dłonie i stopy. Stan taki może trwać nawet do 14 dni.
Jak leczyć szkarlatynę?
Należy pamiętać, że wysypka płoniczna oprócz szkarlatyny, może zwiastować wiele innych schorzeń. Podobne objawy daje np. pokrzywka lub choroba surowicza. Wypryski mogą być spowodowane także intensywnym nasłonecznieniem, podrażnieniem skóry lub podaniem konkretnych leków. Z tego względu w momencie pojawienia się u dziecka wskazanych powyżej objawów należy udać się jak najszybciej do pediatry.
Dziecku choremu na szkarlatynę podaje się antybiotyk, najczęściej penicylinę. Szkarlatyna może przyczynić się do powstania przeróżnych groźnych powikłań, takich jak zapalenie ucha środkowego, gorączka reumatyczna, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego, czy ropne zmiany skórne. Przeważnie antybiotyk podaje się choremu maluchowi przez kolejne 10 dni, nawet jeżeli objawy znikną szybciej. Po zakończeniu kuracji niezbędna jest wizyta u lekarza.
W przypadku, gdy dziecko nie chce jeść, ponieważ ból gardła utrudnia mu przełykanie, nie podawaj mu stałych pokarmów. Najlepiej zaserwować choremu ciepły napój, który można delikatnie osłodzić. Gdy ból gardła się zmniejszy, zacznij podawać półpłynne, syte potrawy, takie jak bulion, puree warzywne, kasza z mlekiem lub pulpety. W czasie choroby pociecha nie powinna opuszczać mieszkania przez cały tydzień. Wskazane jest regularne wietrzenie pomieszczeń w domu chorego, nie należy także przegrzewać pokoju dziecka. Pamiętaj, że nawet w przypadku, gdy objawy szkarlatyny są łagodne, a maluch po zakończeniu leczenia wygląda i czuje się dobrze, nie powinien się przemęczać przez kolejny tydzień. Jeśli maluch po niedługim czasie znów zachoruje na płonicę, należy przebadać członków rodziny – być może ktoś jest nosicielem paciorkowca. Nie wolno lekceważyć szkarlatyny, gdyż zwłaszcza w przypadku dzieci jest to naprawdę niebezpieczna choroba.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze