Przygotowanie do porodu
BEATKA • dawno temuCiąża to piękny okres w życiu każdej kobiety. Wzbudza on przy tym pewne emocje. Kobieta ma wątpliwości dotyczące tego, czy sobie poradzi, czy dziecko będzie zdrowe, a także jak będzie wyglądał poród. Najważniejsze jest wybranie rodzaju porodu – poród naturalny, cesarskie cięcie, poród rodzinny, poród na stojąco itd. Oczywiście, decydujący głos w tej sprawie zabierze lekarz, gdyż to ułożenie płodu warunkuje rodzaj porodu.
Ćwiczenia do porodu
Każda kobieta, która dowiaduje się, że jest w ciąży musi jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Specjalista zaleci przeprowadzenie badań i da przyszłej mamie wskazówki. Odpowiednia dieta w ciąży to przecież podstawa zdrowia dziecka i przyszłej mamy. Papierosy czy alkohol w ciąży są bezwzględnie zakazane.
Niektóre panie decydują się na skorzystanie z usług szkoły rodzenia. W tego typu szkole odbywają się wykłady i ćwiczenia fizyczne. Niepokojące dolegliwości ciążowe, takie jak krwawienie w ciąży, bóle brzucha itp., powinny wzbudzić niepokój. Mogą one świadczyć o stanie zagrażającym życiu malucha. Tego typu dolegliwości są przeciwwskazaniem do uczestnictwa w zajęciach fizycznych odbywających się w szkole rodzenia.
Ćwiczenia w ciąży mają olbrzymie znaczenie. Dlatego też, jeżeli przyszła mama nie chce lub nie może uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia, powinna ćwiczyć w domu. Ćwiczenia mają na celu wyuczenie regulacji oddechu w trakcie porodu, opanowanie mięśni zależnych od woli, wyuczenie rozluźniania poszczególnych partii mięśni oraz wstrzymywania oddechu i parcia.
Jednak nie tylko przygotowanie fizyczne ma znaczenie, oprócz tego ważne jest nastawienie psychiczne. O ile przez całą ciążę nadrzędne miejsce zajmowała myśl o zdrowiu i rozwoju dziecka, o tyle podczas porodu cel nadrzędny schodzi na dalszy plan. Bóle porodowe są dużym wyzwaniem dla kobiety.
Objawy porodu
Kobiety rodzące po raz pierwszy mogą niekiedy przegapić objawy porodu lub też odwrotnie. Niekiedy panie przyjeżdżają do szpitala ze skurczami Braxtona-Hicksa, myśląc, że to już skurcze właściwe. Zdarza się również, że panie będące w ciąży kolejny raz bagatelizują objawy, gdyż nie odczuwają skurczy macicy, a do szpitala przyjeżdżają z dużym rozwarciem szyjki macicy.
Objawy porodu to, oprócz skurczy macicy, wzmożone napięcie mięśnia macicy, pojawienie się śluzu w pochwie w dużej ilości, bóle w okolicy lędźwiowej. Kobiety w ostatnim stadium ciąży powinny jak najszybciej przyjechać do szpitala wówczas, gdy odejdą im wody płodowe lub pojawi się krwawienie.
Panie znajdujące się w ostatnim miesiącu powinny mieć pod ręką kartę ciąży, wyniki najnowszych badań (m.in. oryginalny wynik grupy krwi), wyniki HBs i OWA. Wyniki HBs są to wyniki na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B, a wyniki OWA na zakażenie kiłą.
Warto pamiętać, żeby podczas porodu mieć oczy otwarte, a głowę przygiętą do klatki piersiowej. Pozycja ta pozwala uniknąć krwawych wylewów do spojówek oraz tarczycy. Czerwone oczy po porodzie są oznaką zamykania oczu podczas parcia. Tego typu wylewy później się wchłaniają, jednak można ich uniknąć.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze