Poród na stojąco
BEATKA • dawno temuJeżeli zbliża ci się czas rozwiązania, zastanów się jaka pozycja do porodu będzie najlepsza dla ciebie. Najczęstszą pozycją nadal jest pozycja leżąca. Wybór kobiety ogranicza się przeważnie do zdecydowania o rodzaju porodu: poród naturalny czy cesarskie cięcie? Tymczasem obecna medycyna proponuje przyszłej mamie różne pozycje porodowe: poród w pozycji lotosu, poród w wodze, poród w domu, poród na stojąco. Jakie są zalety tego ostatniego? Czy jest to pozycja bezpieczna?
Wybór pozycji do porodu
Podczas porodu kobieta zmaga się nie tylko z bólem i skurczami porodowymi, ale też z własnym strachem. Rodzaj porodu (pozycja horyzontalna czy wertykalna) wybierany jest zazwyczaj w sposób instynktowny. Kobieta rodząca w sposób naturalny intuicyjnie pomaga przyjść dziecku na świat. Jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, przyszła mama jest aktywna podczas porodu. Między skurczami spaceruje, rusza się, zmienia pozycję ciała. W ten sposób pomaga sama sobie, jest w stanie znieść najgorszy ból, ma poczucie panowania nad sytuacją i to zmniejsza jej stres.
Relaks podczas porodu – czy jest możliwy? Poród to dla wielu pań jedno z cięższych przeżyć. Czy w takiej chwili można się relaksować? Okazuje się, że kobiety mogące poruszać się między skurczami miały możliwość odpocząć, zaczerpnąć oddechu oraz pozbyć się stresu. Spacerowanie i chodzenie w pierwszej fazie porodu sprzyja ułożeniu dziecka. Pomaga kręcenie biodrami. Dzięki temu główka dziecka bez problemu lokuje się w kanale rodnym kobiety.
Zalety porodu na stojąco
W pozycji wertykalnej dochodzi do szybszego rozwarcia szyjki macicy. Dzieje się tak, gdyż główka dziecka mocniej napiera na szyjkę macicy. W pozycji horyzontalnej, tj. leżącej, nacisk główki na kanały rodne jest trudniejszy i dlatego też szyjka rozwiera się wolniej. Poród w pozycji leżącej przebiega dłużej i jest bardziej męczący. Poród na stojąco, ze względu na częstość skurczów i ich nasilenie (skurcze są częstsze, silniejsze, bardziej regularne), przebiega szybciej niż poród leżący.
Poród na stojąco ma tę zaletę nad porodem leżącym, że zapewnia odpowiednie ukrwienie łożyska, a co za tym idzie, umożliwia lepsze dotlenienie dziecka. Kobieta w pozycji stojącej może swobodnie oddychać. Może wykonywać głębokie, przeponowe wdechy. W pozycji leżącej oddech ulega spłyceniu. Głębokie oddychanie pomaga zapanować nad bólem porodowym.
Panie decydujące się na poród stojący rzadziej proszą o znieczulenie do porodu za pomocą środków farmakologicznych. Częściej natomiast wykorzystują dobrodziejstwa natury, tj. ciepłą kąpiel, masaż. Techniki odprężające i relaksujące zwiększają tempo porodu. Pozycje, w których szyjka kanału rodnego układa się poziomo ułatwiają parcie. Pozycje stojące, w kucki lub siedzące umożliwiają działanie grawitacji. Dziecko przesuwa się sprawniej, a ryzyko pęknięcia krocza lub konieczności jego nacięcia jest znacznie mniejsze. Podczas parcia w pozycji pionowej główka naciska równolegle na tkanki krocza. Z kolei w pozycji leżącej główka dziecka naciska najbardziej na tkanki oddzielające krocze od odbytu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze