Powikłania po porodzie
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuMedycyna jest na tyle rozwinięta, że większość porodów przebiega bez większych komplikacji. Zespół lekarzy i położników jest przygotowany na każdą okoliczność, nawet na konieczność dokonania cesarskiego cięcia. Gdy już trzymasz w ramionach nowo narodzone dziecko, myślisz, że nic nie zburzy twojego szczęścia i szybko dojdziesz do siebie. Chociaż w większości przypadków gojenie się ran poporodowych przebiega sprawnie i bez powikłań, to czasem proces ten może być nieco bardziej skomplikowany.
Krwotok poporodowy
Jednym z najczęstszych powikłań poporodowych są krwotoki, czyli nadmierna utrata krwi po porodzie. Dolegliwość ta może być spowodowana długim i skomplikowanym porodem, ranami szarpanymi dróg rodnych, mięśniakiem macicy, który uniemożliwia zwężenie się narządu do normalnych rozmiarów. Do pozostałych przyczyn krwotoków należą: nadmiernie rozszerzona macica (wskutek noszenia dziecka dużych rozmiarów lub ciąży mnogiej), fragmenty łożyska wciąż znajdujące się w organizmie matki lub niezdiagnozowane wcześniej krwawienie o podłożu genetycznym.
Jeżeli krwotok spowodowany jest nadmiernie rozszerzoną macicą lub długim, męczącym porodem, pomocny okaże się masaż macicy. Podczas badania brzucha, którego dokonuje lekarz lub położne po rozwiązaniu, często prowadzony jest krótki instruktaż odnoście właściwie wykonywanego masażu krocza. Zabieg taki powinno się przeprowadzać kilka razy dziennie. Karmienie piersią stymulujące skurcze macicy również może powstrzymać krwawienie i pomóc narządowi w powrocie do normalnych rozmiarów.
Infekcje po porodzie
Kolejnym schorzeniem, które może dotknąć świeżo upieczoną mamę jest endometrioza, czyli zapalenie błony śluzowej trzonu macicy. Schorzenie występuje, gdy macica po odłączeniu łożyska staje się bardziej podatna na infekcje lub gdy kawałki łożyska pozostają w macicy po porodzie. Z tego powodu po porodzie łożyska sprawdza się, czy jest ono nienaruszone. Typowymi objawami endometriozy są: gorączka i ból dolnych partii brzucha oraz nieprzyjemny zapach upławów. Schorzenie to po konsultacji z lekarzem z łatwością wyleczysz antybiotykami.
Jednym z powikłań, którego możesz się ustrzec jest infekcja spowodowana rozdarciem lub nacięciem krocza. Do objawów tego schorzenia zaliczamy ból i wrażliwość w okolicach rany, a także ból brzucha, trudności w oddawaniu moczu, gęste upławy i gorączkę. Dolegliwość tę wyleczysz za pomocą antybiotyków. W celu uniknięcia infekcji zadbaj o odpowiednią higienę intymną po porodzie i pamiętaj o podmywaniu się ciepłą wodą po każdej wizycie w toalecie. Podczas pierwszych miesiączek unikaj stosowania tamponów, które mogą przenosić bakterie wywołujące zakażenia. Dodatkowo dopóki nacięcie się nie zagoi, zapomnij o jeździe na rowerze.
Regeneracja ciała po porodzie wymaga czasu i cierpliwości świeżo upieczonej mamy. Aby przyspieszyć proces gojenia, zadbaj o odpoczynek, racjonalną dietę i nawodnienie organizmu. Dyskomfort podczas siadania i chodzenia jest normalnym zjawiskiem – z czasem dolegliwość zniknie, tak samo jak skurcze zwężającej się macicy. Jednak powinnaś być wyczulona na pojawianie się wszelkich odchyleń od normy, tj. nieustająca gorączka czy przewlekły ból podbrzusza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze