Kiedy kupić dziecku telefon?
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuEksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy wcześniej są w stanie podołać obowiązkom związanym z posiadaniem komórki (ładowanie baterii, wyłączanie dźwięku w trakcie zajęć, niegubienie urządzenia), inne potrzebują trochę więcej czasu, by odpowiedzialnie używać telefonu mobilnego.
Czy dzieci potrzebują komórek?
Chęć posiadania telefonu komórkowego wynika u dziecka przede wszystkim z faktu, iż jego koledzy i koleżanki są już posiadaczami takiego urządzenia. Czy oznacza to jednak, że rodzice mają ugiąć się wobec żądań swojej pociechy i biec do sklepu po najnowszy model komórki? Bynajmniej. W większości przypadków telefony komórkowe stają się potrzebne dzieciom w wieku 11–14 lat, które zaczynają uczęszczać na zajęcia pozalekcyjne i pojawia się konieczność zgrania powrotów do domu. Możliwość skontaktowania się z rodzicem jest nieoceniona, zwłaszcza gdy w danym dniu zajęcia kończą się później lub wcześniej niż zwykle.
Jaki telefon wybrać dla dziecka?
Wybór modelu telefonu komórkowego może okazać się nie lada wyzwaniem. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w aparat fotograficzny, kamerkę i funkcje, które 20 lat temu wydawały się pieśnią odległej przyszłości. Znacznie ustępują jednak smartfonom, które można uznać za kolejny etap ewolucji mobilnych urządzeń telefonicznych. Nic więc dziwnego, że to właśnie o smartfonach marzą dzieci. Są to jednak stosunkowo kosztowne gadżety, dlatego warto zastanowić się, czy uczeń szkoły podstawowej lub gimnazjum podoła odpowiedzialności za swój telefon i nie zgubi go w szkole lub na podwórku. Należy również rozważyć możliwości, jakie dają tak zaawansowane technologicznie urządzenia. Każde z nich pozwala na wygodne korzystanie z Internetu, co wiąże się ze sposobnością odwiedzania różnych witryn, także tych, które nie są przeznaczone dla młodego odbiorcy. Z drugiej jednak strony, nie sposób nie dostrzec potencjału, jaki drzemie w smartfonach. Zainstalowane w nich systemy operacyjne pozwalają na korzystanie z wielu ciekawych aplikacji, również takich, które mogą okazać się pomocne w nauce. Dostęp do informacji jest nieocenionym sprzymierzeńcem młodych, chłonnych wiedzy umysłów.
Smartfon to ciekawa propozycja również dla rodziców, zwłaszcza gdy jest wyposażony w aplikację pozwalającą na monitorowanie miejsca przebywania konkretnej osoby (np. Safety Care w LG Swift). Jest to opcja idealna dla zmartwionych rodziców, gdy dziecko nie skontaktowało się z nimi o określonej porze i nie odbiera telefonu. Za pomocą aplikacji otrzymują bowiem informację o adresie, pod jakim znajduje się ich pociecha.
Dziecko, które otrzymuje do dyspozycji własną komórkę dostaje jednocześnie sygnał od rodziców, iż uważają je za wystarczająco odpowiedzialne, by korzystać z kosztownego nierzadko sprzętu. Jeśli planujesz zakup telefonu i masz wątpliwości, czy smartfon będzie odpowiednim nabytkiem dla dziecka, na pierwszy telefon swojej pociechy wybierz zwykłą komórkę. Jeżeli po kilkunastu miesiącach urządzenie będzie nadal funkcjonowało, a dziecko nie zdąży zgubić go tuzin razy, nabycie smartfona będzie inwestycją niskiego ryzyka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze