Jak pomóc, gdy dziecko się jąka?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuGdy rodzice zauważają, że ich dziecko mówi niewyraźnie i zaczyna się jąkać, wpadają w panikę. Tymczasem nie zawsze jest to sygnał poważnych zaburzeń mowy. Jednak nawet jeśli to tylko tymczasowe kłopoty, warto wiedzieć, jak rozmawiać z dzieckiem, które się jąka i jak mu pomóc przejść ten czas bezstresowo.
Krok 1: Kiedy dziecko do ciebie mówi, patrz mu w oczy. Odwracając wzrok, wysyłasz sygnał: „Krępuję się, słuchając, jak się jąkasz”. Dziecko stresuje się podwójnie: nie może szybko przekazać ci informacji, a do tego ty czujesz się nieswojo w jego towarzystwie.
Krok 2: Gdy jesteście całą rodziną, poproś jej członków, by nie przerywali dziecku, gdy mówi i zawsze pozwalali mu zabrać głos. Podczas dyskusji niełatwo mu wejść w słowo, gdy nie może wymówić pierwszych sylab w całości.
Krok 3: Spędzaj z dzieckiem dużo czasu na rozmowie. Zachęcaj go do opowieści. Zadbaj o spokojną atmosferę, by nie czuło presji czasu i twojego zniecierpliwienia.
Krok 4: Uprość zdania, którymi zwracasz się do dziecka. Nie mów zbyt dużo naraz i nie zadawaj wielu pytań. Maluch nie wiedząc na które odpowiedzieć najpierw może zupełnie się zaciąć.
Krok 5: Zwolnij tempo swojej wymowy i wymawiaj słowa wyraźniej niż zwykle. Pamiętaj, że ważne, byś mówiła wyraźnie, nie ślamazarnie.
Krok 6: Chwal dziecko za każdym razem, gdy jego wymowa jest poprawna, a ono samo wypoczęte i rozluźnione.
Krok 7: Nie skupiaj się zbytnio na problemie. Być może trudności w wymowie są przejściowe i zwracanie dziecku uwagi tylko niepotrzebnie je zamknie w sobie. Dopiero gdy zaburzenia trwają dłużej, skonsultuj problem ze specjalistą – logopedą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze