Odstawianie dziecka od piersi – jak to zrobić szybko i sprawnie?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuKarmienie piersią jest czasem szczególnej więzi matki i dziecka, z której często kobiety nie lubią rezygnować. Przyczyną problemów z zakończeniem laktacji nie są jednak niezaspokojone potrzeby dziecka, ale przyzwyczajenie malucha do piersi. Odstawianie dziecka od piersi nie musi być koszmarnym, wielomiesięcznym procesem. Sprawdź, jak to zrobić szybko i sprawnie.
Krok 1: Odpowiedni czas
Rozwój dziecka w pierwszych miesiącach i latach życia postępuje bardzo szybko. Zlękniony noworodek, przytulający się całym drobnym ciałem do mamy już za chwilę raczkuje i wesoło gaworzy, a zaraz potem staje się rodzinną gadułą. W tym czasie wciąż jednak korzysta z dobrodziejstw piersi pełnej mleka. Według pediatrów dziecko powinno być karmione do ok. 8. miesiąca życia. Mniej więcej w tym czasie rodzice rozszerzają dietę malucha, wprowadzając mieszanki, papki, zupki itp., a więc mleko matki nie jest już niezbędnym do życia pokarmem. Jednak to, kiedy przychodzi czas na zakończenie laktacji, zależy przede wszystkim od matki.
Krok 2: Decyzja
Decyzja o odstawieniu dziecka od piersi nie jest łatwa. Jeśli jednak z wielką niechęcią wyjmujesz pierś ze stanika, a nocne wstawanie daje ci się już mocno we znaki, warto się pospieszyć. Dziecko szybko wyczuje twoją niechęć i zdenerwowanie.
Krok 3: Pierwsze „nie”
Pierwszy krok jest zwykle najtrudniejszy. Trzeba jednak go postawić i wytrwać w postanowieniu. Czasem zdarza się, że dziecko przyjmuje decyzję matki zadziwiająco spokojnie i przechodzi z tym do porządku dziennego. Jednak większość maluchów złości się i płacze – i mają do tego prawo, w końcu właśnie blokujesz im drogę do najprzyjemniejszej rzeczy, jaką mają. Pozwól dziecku wypłakać się, pocieszaj je, ale nie dawaj piersi, by je uspokoić. To nie będzie łatwy czas, ale warto go przetrwać – dla siebie i malucha.
Krok 4: Stopniowe oduczanie czy terapia szokowa?
Metoda odstawiania od piersi zależy od osobowości dziecka. Niektóre maluchy są podatne na małe oszustwa (zagadywanie, zabawianie, podawanie atrakcyjnych przekąsek w czasie normalnego karmienia itp.), na inne potrzeba bardziej inwazyjnych sposobów (np. wyjazdu matki na kilka dni bez dziecka, smarowanie piersi gencjaną). O tym, czy oduczać dziecko stopniowo, skracając czas karmienia lub rezygnując z nocnej laktacji, czy też zastosować terapię szokową, musisz zdecydować sama, znając swojego malucha najlepiej.
Krok 5: Konieczna pomoc
Wezwij posiłki. Nawet jeśli maluch nie krzyczy wniebogłosy, a „tylko” chlipie, warto poprosić o pomoc partnera lub innych członków rodziny. Pomogą, gdy dziecko będzie domagać się mleka w nocy lub gdy trzeba będzie zabawić je podczas zwykłego do tej pory popołudniowego karmienia.
Krok 6: Konsekwencja
To najważniejszy etap odstawiania dziecka od piersi. Konsekwencja musi towarzyszyć ci na każdym kroku tego procesu. Jeśli ulegniesz i dasz dziecku pierś, możesz być pewna, że następne próby będą szły jeszcze bardziej opornie, a maluch szybko nie odpuści. Bądź konsekwentna, aby zakończenie laktacji było jak najmniej bolesne dla was obojga.
Krok 7: Zatroszcz się o malucha
Nawet jeśli dziecko jest jeszcze bardzo małe, tłumacz mu, co się dzieje. Rozmawiaj z nim, opowiadaj, co się dzieje, niech wie, że nie robisz tego dlatego, by je skrzywdzić. Karmienie piersią to czas fizycznej bliskości matki i dziecka – gdy go zabraknie, nie zapominaj o przytulaniu malucha, by nie poczuł się odrzucony.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze