Problemy z karmieniem piersią
PATRYCJA • dawno temuPojawienie się dziecka na świecie to wielkie wydarzenie dla świeżo upieczonej mamy. Nie tylko ty przygotowujesz się do nowej roli, ale także twoje piersi czeka wielka rewolucja. Przyzwyczajenie ich do częstego ssania może zająć kilka dni. Jak sobie radzić z przepełnionymi piersiami i bolesnymi brodawkami?
Przepełnione piersi
Przez pierwsze dni po porodzie twoje piersi mogą być obrzęknięte i obolałe. To wszystko sprawka pokarmu, którego ilość gwałtownie wzrasta. Bez obaw, w ciągu najbliższych dni ilość produkowanego pokarmu unormuje się i dostosuje do zapotrzebowania dziecka. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i skup na dziecku.
Jeśli ból staje się nieznośny, zrób ciepłe okłady na piersi przed karmieniem. Namocz w ciepłej wodzie ręcznik i przyłóż do piersi na kilka minut. Po karmieniu zastosuj chłodny okład. Niekiedy pomocne bywa odciąganie niewielkich ilości pokarmu. Jednak ta metoda radzenia sobie z przepełnionymi piersiami jest odradzana na dłuższą metę, gdyż zaburza ilość produkowanego pokarmu.
Zastój pokarmu
Zdarza się, że przy nadprodukcji mleka dochodzi do zastoju pokarmu, co oznacza, że mimo dużych pokładów mleka, nie chce ono wypływać. Należy wówczas zastosować delikatny masaż piersi i spróbować odciągnąć niewielką ilość mleka. W innym wypadku dziecko nie będzie chciało ssać. Jeśli w trakcie zastoju pokarmu pojawi się u ciebie gorączka, między karmieniami zażyj paracetamol. Pomoże zbić temperaturę. Pamiętaj, że gorączka nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Jednak jeśli twój stan nie poprawi się w ciągu najbliższej doby, udaj się do lekarza.
Bolesne brodawki
Ból brodawek wydaje się być nieodłącznym elementem pierwszych dni karmienia naturalnego. Na pocieszenie warto dodać, że zazwyczaj mija po kilku dniach.
Źródłem bólu brodawek jest nie tylko nieprzystosowanie ich do częstego ssania, ale również:
- nieprawidłowe ssanie noworodka (malec ssie zbyt płytko),
- noszenie zbyt ciasnego stanika (w którym dodatkowe miejsce zajmują wkładki laktacyjne),
- zbyt częste mycie brodawek (które może spowodować niewielkie uszkodzenia skóry brodawek).
Eliminując powyższe przyczyny, pozbędziesz się problemu. Tymczasem możesz na jedno lub dwa karmienia zrezygnować z podawania dziecku obolałej brodawki. Staraj się unikać kremów i maści, które musiałabyś przed każdym karmieniem dokładnie usuwać z piersi — a to kolejny, potencjalny sposób uszkodzenia brodawek. Przy dużym bólu, uniemożliwiającym karmienie, zgłoś się do lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze