Karmienie piersią a solarium
BEATKA • dawno temuPo urodzeniu dziecka kobieta ma mnóstwo wątpliwości dotyczących tego, czy jej dotychczasowe przyzwyczajenia nie zaszkodzą dziecku. Karmienie piersią nie wymaga od młodej mamy przestrzegania wszystkich zasad, które były jej narzucone w ciąży. Dieta matki karmiącej również nie jest tak rygorystyczna, jak w czasie ciąży. Niemniej jednak, warto upewnić się, czy korzystanie z solarium może wpłynąć na mleko matki i zdrowie dziecka.
Solarium w połogu
Kobiety karmiące dziecko mogą korzystać z solarium. Oczywiście nie od razu po porodzie. Należy odczekać co najmniej 6–8 tygodni. Warto poczekać, aż ciało po porodzie dojdzie do siebie. Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się wcześniej z lekarzem. Jeżeli specjalista nie będzie widział przeciwwskazań, możesz śmiało korzystać z solarium. Pamiętaj jednak, że musisz ochronić brodawki. Najlepiej je zasłoń, a wcześniej posmaruj kremem z bardzo wysokim filtrem UV. Nie należy też przekraczać 10 minut w solarium, a na seanse chodzić najwyżej raz w tygodniu.
Inną kwestią jest to, czy należy korzystać z solarium? Czy jest to zdrowe dla skóry? Nie. Tym bardziej, gdy lampy w solarium są niesprawdzone i mogą po prostu poparzyć skórę. Opalanie w solariumnie jest bezpieczne. Skóra poddawana promieniowaniu UV traci zdolność do regeneracji, szybciej się starzeje, gdyż włókna kolagenu i elastyny zostają uszkodzone. Częste chodzenie na solarium może doprowadzić do powstania nowotworu.
Zalecenia dla kobiet karmiących piersią
Ciąża to czas, w którym przyszła mama może dowiedzieć się czegoś na temat pielęgnacji dziecka, sposobów jego karmienia itd. Po urodzeniu dziecka należy rozważyć to, czy będzie ono karmione piersią, czy może karmione butelką. Jeżeli kobieta zdecyduje się na karmienie naturalne, powinna poznać fakty i mity z tym związane. Czy dieta matki karmiącej ma znaczenie? Tak, jednak nie ma szczególnych zaleceń, które narzucałyby ścisłą dietę dla kobiety w połogu. Należy przede wszystkim uwzględnić gust kulinarny kobiety. Jeżeli zjedzenie danego produktu poprawi humor kobiecie, powinno się jej na to pozwolić. Samopoczucie matki karmiącej ma duże znaczenie.
Niewskazany jest alkohol i kofeina. Napoje procentowe oraz kawa, mocna herbata, napoje energetyzujące nie powinny jeszcze przez jakiś czas pojawiać się w jadłospisie kobiety karmiącej piersią. Jeden z przesądów brzmi, że im więcej kobieta wypije wody, tym więcej będzie miała pokarmu. Jest to nieprawda. Ilość mleka matki zależy od jakości ssania dziecka oraz skuteczności przepływu mleka.
Kobieta karmiąca dziecko powinna dbać o higienę. Mycie rąk to podstawa. Jeżeli zaś chodzi o mycie piersi, to nie powinno się tego robić przed i po karmieniu. Częste mycie piersi zmywa z nich naturalny, ochronny łój wydzielany przez gruczoły. Czy kobieta karmiąca może przyjmować lekarstwa? Tak, pod warunkiem że wcześniej przepisze je lekarz. Nie można przyjmować żadnych farmaceutyków bez konsultacji ze specjalistą. Karmienie piersią ma wiele zalet dla dziecka. Maluch dostaje pokarm, który umożliwia mu właściwy rozwój.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze