5 prostych sposobów na wychowanie szczęśliwego dziecka
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuJako rodzice doskonale wiemy, jak zrobić naszym pociechom przyjemność. Przygotowujemy ich ulubione dania, czytamy książki, które kochają i włączamy piękne bajki. Zupełnie czym innym jest jednak nieustające poczucie szczęścia. Jak zapewnić maluchowi radosne dzieciństwo i sprawić, aby stan ten towarzyszył mu także w okresie dojrzewania i młodości?
Szczęśliwe dziecko a rodzice
Niezwykle ważne jest, aby czas dla dziecka miała nie tylko mama, ale także i tata. Badacze dowodzą, że poczucie bycia kochanym przez ojca zapewnia młodemu człowiekowi nawet większe szczęście i poczucie spełnienia niż w przypadku matki. Nie znaczy to jednak, że rodzicielka nie jest ważna – oboje rodziców powinno spędzać czas z potomkiem i okazywać mu miłość. Jeżeli dziecko czuje się odrzucone przez któregokolwiek z opiekunów, istnieje większe ryzyko wrogich, agresywnych zachowań.
Mamy często na pierwszym miejscu stawiają bliskich. Niestety w ten sposób stają się zestresowane i nieusatysfakcjonowane własnym życiem. Jeżeli dziecko widzi, że jesteś nieszczęśliwa, trudniej będzie mu odczuwać radość. Pamiętaj, aby pomiędzy obowiązkami mamy znaleźć także trochę czasu dla siebie.
Co przynosi dzieciom radość?
W jednym z badań ujawniono, że uprawianie sportu wpływa na lepsze wyniki w nauce dzieci. Jednak to nie wszystko – aktywność fizyczna może zmienić także ich nastawienie. Twoja pociecha nie musi być kolejnym Ronaldo, aby czuć się dobrze. Dzieci, którym wydaje się, że są dobre w sporcie, często cieszą się lepszym samopoczuciem niż te, które rzeczywiście odnoszą w nim sukcesy.
Widzisz szklankę jako w połowie pustą czy pełną? Jeżeli właściwa jest dla ciebie pierwsza postawa, powinnaś starać się ją zmienić. Naukowcy zauważyli, że po tym, jak nauczyli część dzieci bycia optymistą, rzadziej cierpiały one na depresję w czasie dojrzewania. Z nauką pozytywnego myślenia nie musisz jednak czekać tak długo. Nawet 5-letnie dzieci mogą zrozumieć korzyści płynące z patrzenia na świat przez różowe okulary.
Czy pomaganie przyjaciołom i wolontariat sprawiają, że czujesz się lepiej? Tak samo dzieje się z dziećmi. Specjaliści zauważyli, że dzieci czują się szczęśliwsze, gdy ich działania mają sens. Korzystne dla nich może się okazać nie tylko spędzanie czasu z rodziną, ale także powiedzenie czegoś miłego rówieśnikowi lub podzielenie się słodyczami czy zabawką.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze