Lęk przed ciemnością
BEATKA • dawno temuNyktofobia to strach przed ciemnością. Strach u dziecka pojawia się, gdy w pokoju, w którym się znajduje zgaśnie światło. Wówczas w maluchu budzą się lęki i uaktywnia się fantazja, która niszczy bezpieczeństwo dziecka. W mroku czają się potwory, zwłaszcza pod łóżkiem i w szafie. Lęk potęguje samotność dziecka. Rodzice są w innej części domu i nie ma ich przy maluchu. Takich lęków u dziecka nie można lekceważyć. Zamiast je bagatelizować, należy spróbować maluchowi pomóc.
Nyktofobia, czyli lęk przed ciemnością
Strach przed ciemnością jest dość częsty wśród dzieci. Lęki odczuwają najczęściej dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Lęk przed ciemnością nosi nazwę nyktofobia. Kiedy gaśnie światło, a w pokoju zapada mrok, dziecko może czuć się niepewnie. Strach u dzieci narasta, gdyż maluch przestaje widzieć punkty odniesienia i pokój, do tej pory znany i bezpieczny, staje się obcy i tajemniczy. Maluchy uruchamiają swoją fantazję. Otoczenie napełnia się potworami i innymi tajemniczymi istotami, które nie są przyjazne. W szafie ukrywa się stwór, pod łóżkiem czai się zło, itd.
Lęk u dzieci zostaje spotęgowany, gdy maluch nie umie trafić do drzwi. Dziecko traci orientację i uświadamia sobie, że znajduje się w nieznanym pomieszczeniu. Mrok w pokoju kojarzy się dziecku z samotnością. W pobliżu nie ma mamy ani taty. Dziecko traci poczucie bezpieczeństwa w domu.
Jak pozbyć się lęku przed ciemnością?
Rozmowa z dzieckiem to podstawa. Zamiast jednak przedstawiać suche informacje o tym, że obawy dziecka są nieuzasadnione, należy posłuchać, co maluch ma do powiedzenia. Dzieci najczęściej boją się potworów, dzikich zwierząt, duchów. Świat widziany oczami dziecka to świat fantastyczny, który rzadko ma coś wspólnego ze światem rzeczywistym. Zamiast więc przekonywać dziecko, że potwory nie istnieją, powiedz maluchowi, że pomożesz mu je pokonać.
W ciągu dnia poproś malucha, by opisał ci wygląd potwora. Zachęć dziecko do narysowania go lub ulepienia z plasteliny. Następnie zaproponuj maluchowi, by zaprzyjaźniło się z potworem. W ten sposób maluch oswoi strach. Przed zostawieniem dziecka samego w pokoju, opowiedz mu bajkę dla dzieci. Główny bohater powinien bać się ciemności i umieć sobie z tym poradzić. Dziecko nie powinno domyślić się, że to o nim jest bajka.
Daj dziecku amulet, który obroni je przed niebezpieczeństwem. Amuletem może być choćby duży pluszowy miś, do którego dziecko będzie mogło się przytulić. Amuletem może być też rysunek, magiczny kamyczek, koc, przez który potwory nie przejdą. Nie zostawiaj dziecka samego. Uśpij malucha, opowiedz mu bajkę, przytul go. Nie należy na siłę robić z dziecka dorosłego. Warto uszanować jego strach i lęk. Zostaw maluchowi latarkę przy łóżku. Jeżeli dziecko poczuje strach, będzie mogło sobie poświecić w miejsce, które wywołuje w nim lęk.
Zostaw dziecku zapaloną lampkę lub zostaw uchylone drzwi do pokoju malucha. Kiedy dziecko poczuje się bezpiecznie, samo zgasi lampkę i zamknie drzwi. Na ścianę lub sufit możesz przykleić specjalne gwiazdki fluorescencyjne, które będą świecić jakiś czas po zgaszeniu światła.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze