Wszyscy znają Kubę Rozpruwacza (Jack the Ripper). Nie każdy jednak wie, że nadal, po ponad 130 latach, które minęły od tajemniczych morderstw, nadal nie wyjaśniono, kim był ten seryjny morderca, ani jakie były motywy jego działania.
Kuba Rozpruwacz między 7 sierpnia a 10 listopada 1888 roku na ulicach Londynu zamordował co najmniej 5 kobiet. Zwłoki były poćwiartowane w sposób, który wskazywał, że sprawca posiadał sporą wiedzę na temat budowy anatomicznej człowieka. Wszystkich morderstw dokonano w okolicy Whitechapel, w londyńskiej dzielnicy East End, będącej wtedy dzielnicą biedoty znaną z wysokiej przestępczości. Z góry przyjęto, że mordercą był mężczyzna, ale do dziś pojawiają się przypuszczenia, że nie był nim „Jack the Ripper”, a przedstawicielka płci pięknej, zwana „Jill the Ripper”.
Natomiast kilka lat temu „The Times” w artykule „Official: Jack the Ripper Identified” ogłosił, że tajemniczy Kubuś to niejaki Aaron Kosminski, polsko-żydowski fryzjer, mieszkający w Whitechapel.
Z kolei tygodnik „Wprost” pisał swego czasu, że Kuba Rozpruwacz pochodził z Kielc i nazywał się Józef Lis. Czy był on drugim po Liroyu znanym „Scyzorykiem” z Kielc?
Poniżej podajemy treść listu z 15 października 1888 roku do Luska — szefa patroli. Autor listu podawał się za Kubę Rozpruwacza. Nie ma jednak pewności, czy był to sam morderca. Do listu dołączona była ludzka nerka zakonserwowana w etanolu.
From hell
Mr Lusk,
Sor
I send you half the Kidne I took from one women prasarved it for you tother piece I fried and ate it was very nise. I may send you the bloody knif that took it out if you only wate a whil longer
signed
Catch me when you can Mishter Lusk
hell – piekło
half – pół
Kidne (kidney) – nerka
prasarved (preserved) – zachowana
tother (other) – druga, inna
fried (od czasownika fry) - usmażyłem
bloody – zakrwawiony (również wulgaryzm: cholerny)
knif (knife) – nóż
wate (wait) a whil (while) longer – poczekaj jeszcze trochę
Tym artykułem rozpoczynamy cykl artykułów o Kubie Rozpruwaczu. Zapraszamy do czytania kolejnych: Kuba Rozpruwacz w filmach, literaturze i muzyce.
Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.myspace.com/jacktharippamusic
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze