Dom, który ułatwi Ci życie – pomysły na użytkowy rozkład wnętrz!
AGNIESZKA OWCZAREK • dawno temu • 1 komentarzArtykuł sponsorowany
Wygodne rozplanowanie pomieszczeń to solidna podstawa wygodnego życia. O czym powinniśmy pamiętać planując układ pomieszczeń w wymarzonym domu?
Jak dzień i noc − o planowaniu rozkładu
Planując budowę domu, uwzględnijmy podział na strefę dzienną i nocną. Pierwsza będzie przestrzenią, na której domownicy będą wspólnie spędzać czas i witać gości, a druga − pozwoli się wyciszyć i odpocząć. Najłatwiej dzieli się domy piętrowe, w których których każde z pięter stanowi odrębną strefę.
Strefa dzienna skąpana w blasku dnia
Kuchnia, jadalnia, domowy gabinet i salon − to pomieszczenia, które wymagają przestrzeni. Czasami pojedyncze wnętrze pełni kilka funkcji, dlatego już na etapie planowania domu ustalmy, jak mniej-więcej chcemy umeblować pokoje. Przy tym uwzględnijmy zmieniające się z czasem potrzeby domowników − może planujemy więcej dzieci albo mają zamieszkać z nami rodzice? Wszystko to wpływa na ostateczny kształt projektu i wystroju.
Mały metraż − czy zawsze trzeba iść na kompromis?
Zaplanowanie niewielkiego domu dla wieloosobowej rodziny może okazać się ogromnym wyzwaniem. Wystarczy jednak zdecydować się na kilka rozwiązań, które powiększą optycznie wnętrza i nadadzą mu przestronności. Oto kilka przykładów przygotowanych przez ekspertów portalu Extradom:
1.Kuchnia otwarta na salon
Coraz częściej odchodzi się od zamkniętych kuchni. Nic dziwnego, często takie kuchnie są niewielkie, co nie sprzyja życiu rodzinnemu. Kuchnia otwarta na salon z wydzieloną strefą jadalnianą może zdziałać cuda! Jednak jeśli chcemy w jakiś sposób odgrodzić kuchnię od salonu, możemy zdecydować się na wyspę − od strony salonowej postawimy hokery, a od kuchennej szafki do przechowywania kulinarnego dobytku.
2. Schody w planowaniu
Mieszkanie na stałe w jednym miejscu ma to do siebie, że z biegiem lat zbieramy w nim coraz więcej gratów, które się kurzą i wprowadzają chaos do aranżacji. Aby tego uniknąć, od razu wydzielmy pomieszczenia gospodarcze, w których pochowamy ozdoby świąteczne, akcesoria do sprzątania czy sprzęt sportowy.
Część z tych rzeczy pomieści garaż, ale skoro chcemy użytkowo zaplanować układ pomieszczeń, zdecydujmy się na kilka sprytnych schowków. Na przykład możemy stworzyć pod schodami dyskretną szafę, w której umieścimy odkurzacz, mopy lub czyste ręczniki. Albo zdecydować się na schody, które mają wysuwane szuflady pod stopniami. Ciekawym pomysłem będzie również wydzielenie pralni w piwnicy lub innym pomieszczeniu na tyłach domu.
3. Domowy kompas, czyli 4 strony świata a układ pomieszczeń
To, jak zaplanujemy pomieszczenia będzie miało ogromny wpływ na komfort z mieszkania. W myśl tej zasady, w strefie południowej lub południowo-zachodniej umieszczamy salon i taras. A w północnej − która bywa zimna − spiżarnię, pralnię lub garaż. Natomiast w strefie wschodniej sprawdzają się sypialnie (chyba że nasz poranek zaczyna się o 11, wtedy lepiej umieścić swoją sypialnię po stronie zachodnio-południowej).
Strefa nocna
Zaliczamy do niej sypialnie, garderoby i łazienki. I właśnie − ile tych łazienek planować? Nie ma reguły, choć przyjmuje się, że na każdym poziomie powinna znaleźć się toaleta. Tym samym można stworzyć jedną, większą łazienkę na kształt pokoju kąpielowego i mniejsze, które pozwolą nam uniknąć burzliwych poranków, gdy wszyscy domownicy o jednym czasie szykują się do pracy lub szkoły.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze