Kim jest meteoropata?
ALICJA • dawno temuJeszcze niedawno ukryte głęboko pod grubą warstwą śniegu i lodu, dziś znów chodniki straszą swoją krzywizną i szarością. Gwałtowne zmiany pogody, charakterystyczne dla umiarkowanego klimatu Polski, odbijają się nie tylko na wyglądzie otoczenia, ale także — jak donosi Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej — na samopoczuciu ponad połowy rodaków.
Meteoropatia i meteoropata
Meteoropatia to obniżona tolerancja na zmiany pogody. Osoba cierpiąca na tę dolegliwość to właśnie meteoropata. Nadwrażliwcy pogodowi od dzieciństwa cierpią z powodu zmian pogodowych. Zwiększone ryzyko wpływu pogody na samopoczucie obserwuje się:
- u osób, które cierpią na choroby układu krążenia,
- szczególnie u kobiet, zwłaszcza przed menopauzą,
- u osób w podeszłym wieku,
- u rekonwalescentów,
- u małych dzieci.
Co doskwiera?
Zanim zaobserwujemy zmianę pogody meteoropata "czuje ją w kościach". Ta cudowna zdolność przepowiadania pogody okupiona jest wieloma dolegliwościami. Meteoropacie przy zmianach pogody może towarzyszyć:
- złe samopoczucie,
- duszności,
- zawroty głowy,
- senność,
- migrenowe bóle głowy,
- apatia itp.
Niż atmosferyczny
To najgorsze, co może spotkać meteoropatę. Gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego odbija się na jego stanie fizycznym i psychicznym. Na szczęście, meteoropaci dzięki coraz dokładniejszym długoterminowym prognozom pogody mogą przygotować się na drastyczne zmiany pogody. A to już niedługo, gdyż niże baryczne są charakterystyczne dla wczesnej wiosny.
Jak sobie pomóc?
Wszystkim wrażliwym na pogodę zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej. Poranek warto rozpocząć od bogatego w cukier śniadania i aromatycznej kawy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze