Depilacja w ciąży
BEATKA • dawno temuKobieta w ciąży może, a nawet powinna, o siebie zadbać. Oczywiście, nie wszystkie zabiegi kosmetyczne w ciąży są polecane. Jak to jest z depilacją? Usuwanie owłosienia z ciała w ciąży nie jest zabronione. Należy po prostu wybrać metodę najbardziej odpowiednią dla siebie. Nie wszystkie metody depilacji są dozwolone.
Metody depilacji dozwolone w ciąży
Golenie jest najbezpieczniejszą formą usuwania owłosienia, choć nie najtrwalszą. Przeciwnie, po goleniu włoski odrastają bardzo szybko. U niektórych są wyczuwalne już pod koniec dnia. Kobiety w ciąży mogą bez obaw używać maszynki do golenia. W celu dokładniejszego usunięcia zbędnych włosków użyj odpowiedniej pianki zmiękczającej włoski. Maszynka może być zwykła lub elektryczna. Kobieta nie powinna jednak podkradać maszynki mężowi, żeby nie narażać się na przenoszenie zarazków.
Maszynki do golenia dla kobiet są inaczej wyprofilowane niż męskie. Większość maszynek ma przyklejony pasek nasączony balsamem. Balsam łagodzi podrażnienia skóry. Żeby dokładnie usunąć włoski, należy golić się pod włos. Podczas golenia łatwo o zacięcie. Ranki trzeba dezynfekować wodą utlenioną. Włoski po goleniu bardzo szybko odrastają. Maszynka usuwa jedynie górną część włosa. Odrastające włoski są mocniejsze i ciemniejsze.
Kremy do depilacji są również bezpieczne i mogą być stosowane przez przyszłe mamy. Jak używać kremów do depilacji? Na czystą i suchą skórę należy nałożyć warstwę kremu, następnie kilka minut trzeba poczekać i zebrać krem specjalnym patyczkiem. W kremie znajdują się substancje rozpuszczające strukturę włosa. Kremy niszczą jedynie zewnętrzną, wystającą część włoska, a cebulka pozostaje nienaruszona. W związku z tym włoski odrastają już po 2–3 dniach. Zapach tego kosmetyku może być nieco drażniący i może przeszkadzać zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Kobieta w pierwszym trymestrzecierpi na wymioty w ciąży. Zapach kremu do depilacji może wywołać nudności.
Metody niezalecane i niedozwolone
Wśród metod niezalecanych znajdują się dyskietki depilacyjne, depilacja woskiem, depilacja pastą cukrową oraz depilator elektryczny. Depilator elektryczny daje rezultaty na dłużej niż golenie maszynką, gdyż usuwa włosek z cebulką. Włoski odrastają dopiero po około tygodniu. Depilowanie jest dość bolesne. Ciało w ciąży staje się wrażliwe, dlatego depilacja może przysporzyć dużo problemu.
Depilacja pastą cukrową również jest bolesna, a przez to odradzana kobietom w ciąży. Do bolesnych zabiegów zaliczana jest też depilacja woskiem. Ból wywołuje stres w ciąży. Dyskietki depilacyjne to jedyne, spośród wymienionych powyżej metod depilacji, bezbolesne usuwanie owłosienia. Za pomocą dysków ściera się włoski, a przy tym usuwa się martwy naskórek. Jednak wrażliwa skóra w ciąży może ulec mocniejszemu podrażnieniu.
Metody depilacji zabronione w ciąży to depilacja ultradźwiękowa w gabinecie kosmetycznym oraz depilacja laserowa. Na depilację ultradźwiękową składają się: depilacja woskiem, wprowadzanie w głąb skóry przy użyciu ultradźwięków enzymów niszczących cebulki oraz smarowanie skóry kremem zmniejszającym podrażnienia. W ciąży wszystkie zabiegi bazujące na ultradźwiękach są zakazane. Depilacja laserowa również jest zabroniona, gdyż nie wiadomo, w jaki sposób światło lasera działa na dziecko.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze