Syndrom złamanego serca
PAULA • dawno temuZawód miłosny wpływa nie tylko na nastrój – może prowadzić do poważnych dolegliwości lub… dawać identyczne objawy. Mamy już pewność, że złamane serce jest swego rodzaju chorobą. Naukowcy z Miriam Hospital i Uniwersytetu Browna w ciągu czterech lat przebadali siedemdziesięciu pacjentów, u których odkryli tak zwany „syndrom złamanego serca”. Otóż poczucie odrzucenia i smutek towarzyszący rozstaniu czy kłótni mogą wyzwolić reakcje organizmu wyraźnie przypominające przebiegzawału serca.
Osoby badane przez amerykańskich naukowców zgłaszały się do szpitala ze wszystkimi objawami ataku serca, łącznie z silnym bólem w klatce piersiowej i trudnościami z oddychaniem. Co piąty pacjent wymagał natychmiastowej pomocy. Choć cierpienia były jak najbardziej prawdziwe, wszyscy oni szybko wrócili do zdrowia, a ich mięśnie sercowe nie wykazywały żadnych trwałych uszkodzeń, typowych dla prawdziwego zawału.
Poza tym prawdziwe zawały serca zdarzają się najczęściej zimą, tymczasem „złamane serca” to domena wiosny i lata. Przyczyny takiej reakcji organizmu na rozczarowanie czy smutek po rozstaniu nie są jeszcze zbadane. Wiadomo tylko, że u osób zakochanych i odrzuconych emocje są na tyle silne, by wywołać niekontrolowane reakcje ciała.Eksperci przypuszczają, że przyczyną mogą być ostre uderzenia hormonu stresu, także do serca. Powstaje jednak pytanie, czy tacy pacjenci powinni trafić na kardiologiczny ostry dyżur czy może po prostu do psychologa?
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze