Odstawianie od piersi
MARGERITA • dawno temu
Jak długo karmić piersią dziecko?
Dla zdrowia dziecka ważne jest, aby karmienie piersią trwało co najmniej 6 miesięcy. W tym okresie do prawidłowego rozwoju dziecka wystarczy tylko mleko matki. Po upływie ok. pół roku żywienie niemowlęcia należy urozmaicić o pokarmy stałe, które trzeba wprowadzać stopniowo, jednocześnie nie rezygnując całkowicie z karmienia piersią. Według specjalistów taki proces powinien trwać co najmniej do pierwszego roku życia. Taki model jest uważany za idealny, jednak w życiu zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko z rożnych przyczyn musi zostać odstawione od piersi wcześniej. Czasami wynika to ze względów medycznych lub jest to świadoma decyzja karmiącej mamy. Jeśli podjęłaś decyzję o odstawieniu od piersi nie oznacza to, że jesteś złą mamą i nigdy nie wolno myśleć w takich kategoriach. Po paru długich miesiącach nieprzespanych nocy i ciągłego wiszenie malca u piersi, masz prawo czuć się zmęczona. Nie rób sobie wyrzutów sumienia, kiedy dziecko płacze, bo wolałoby być karmione piersią niż butelką. Nie musisz dawać dziecku wszystkiego, szczególnie kiedy lamenty wznosi już nieco starsze dziecko, dla którego karmienie piersią nie jest już niezbędne.
Jak odstawić dziecko od piersi?
Pierś mamy stanowi dla malucha wszystko, czego potrzebuje. W jednym miejscu może zaspokoić wszystkie swoje potrzeby, najeść się, kiedy jest głodne i spragnione oraz poczuć się bezpiecznie, kiedy jest smutne, nieszczęśliwe lub przestraszone. Bliskość ciała matki sprawia, że czuje się szczęśliwe, więc nic dziwnego, że nawet kiedy jest starsze nie chce rezygnować z ssania piersi. Zazwyczaj próby odstawienia dziecka od piersi łączą się ze łzami i protestem. Musisz zatem przygotować się na kilka ciężkich momentów i pamiętaj, aby w działaniu być konsekwentną.
Pamiętaj, żeby sztuczny pokarm wprowadzać stopniowo do diety dziecka. Początkowo dziecko powinno być karmione piersią i butelką. Nowe smaki, kolorowe akcesoria do karmienia, kubeczek, którym może bawić się podczas picia, niejednokrotnie stają się tak fascynujące, że maluch zapomina o piersi mamy i łatwiej ograniczyć ilość karmienia. Zastępowanie karmienia naturalnego butelką wprowadzaj systematycznie, najlepiej zacznij od jednego dziennie i sukcesywnie zwiększaj.
Kolejnym ważnym elementem jest zmiana przyzwyczajeń, które towarzyszyły karmieniu. Nie siadaj, w tym miejscu, gdzie karmiłaś, wybierz inne. Postaraj się skrócić czas podawania posiłków, a żeby uchronić się przed płaczem malca zorganizuj jakaś ciekawą zabawę. Do pomocy poproś członków rodziny. Niech butelkę dziecku poda tata lub babcia. Malcowi łatwiej będzie zaakceptować taką formą przyjmowania posiłku, szczególnie że jego ukochany „cyc” będzie poza horyzontem wzroku.
Jeśli dziecko jest starsze, rozszerzenie diety o inne produkty możesz wytłumaczyć. Powiedź, że „cycia” nie ma mleka, natomiast takie duże dzieci jędzą z talerza i miseczki, w taki sposób jak mama i tata. Powszechnie wiadomo, że dziecko stara się naśladować rodziców, więc wykorzystaj to.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze