Wada wzroku a poród naturalny
PATRYCJA • dawno temuWokół wad wzroku a porodu naturalnego krąży wiele mitów. Wiele słabo widzących mam, w obawie przed pogorszeniem a nawet utratą wzroku, decyduje się na cesarskie cięcie. Czy ciąża i poród przyczyniają się do rozwoju wad wzroku? Kiedy warto wybrać poród operacyjny a kiedy naturalny? Co tak naprawdę jest przyczyną podwyższonego ryzyka pogorszenia widzenia?
Kiedy cesarskie cięcie?
Kilkadziesiąt lat temu dość popularna była praktyka wydawanie przez lekarzy okulistów zaświadczenia zezwalającego na wykonanie cesarskiego cięcia u ich pacjentek. Do wystawienia dokumentu wystarczyło stwierdzenie samej wady. Obecnie tego typu praktyki odeszły do lamusa. Cesarskie cięcie zalecane jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Przyczyną wystawienia zaświadczenia nie jest ani rodzaj posiadanej wady (krótkowzroczność, dalekowzroczność), ani jej nasilenie. Nie ma żadnych naukowych badań, które dowiodłyby, że poród naturalny przyczynia się do jeszcze większego pogłębienia wady czy utraty wzroku u kobiet ze słabszym wzrokiem. Natomiast podstawą do zalecenia cesarki jest wystąpienie zmian chorobowych na siatkówce oka są.
Badanie dna oka
Aby stwierdzić, czy poród siłami natury jest ryzykowny dla wzroku przyszłej mamy, należy wykonać badanie dna oka. Jeśli zaistniałe zmiany mogą spowodować odklejenie się siatkówkiw wyniku ogromnego wysiłku, jakim bezsprzecznie jest poród, lekarz odradzi poród naturalny.
Problemy ze wzrokiem w ciąży
W czasie ciąży mogą wystąpić zaburzenia wzroku, takie jak np. osłabienie ostrości widzenia. Wiele ciężarnych pań skarży się na problemy z noszeniem soczewek kontaktowych, co niejednokrotnie spowodowane jest zespołem suchego oka. Problemy te wynikają z zaburzeń hormonalnych, która towarzyszą każdej ciąży. Po porodzie dolegliwości powinny ustąpić. Do tego czasu warto odwiedzać okulistę i kontrolować wzrok.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze