Prawidłowe przygotowanie domowego systemu punktowego
URSZULA ROGALSKA • dawno temuPamiętasz, niedawno pisałam o tym co to jest i dla kogo jest przeznaczony domowy system punktowy. Dzisiaj kontynuuję ten temat i przybliżę jak prawidłowo go przygotować, by przyniósł założone efekty.
Rozpoczynając tworzenie i wdrażanie DSP musisz podjąć dwa kluczowe działania:
Pierwsze – zrób listę „jeszcze więcej”, czyli takich zachowań, których oczekujesz od dziecka częściej niż przejawia je ono teraz, albo nie przejawia ich wcale. Na kartce papieru zrób listę zachowań, których chcesz widzieć więcej.
Pamiętaj, by sformułować je konkretnie i jasno, by cele te były jasne jak kryształ i wykonalne. Podpowiem: sformułowanie typu „Lepiej współpracuj” zastąp takimi jak „Mów dzień dobry mamie i tacie”, czy też „Czyścić zęby rano i wieczorem”.
Każde takie zachowanie premiowane jest punktami, które dziecko zdobywa wykonując daną czynność. Zawsze jednak na tej liście winno znaleźć się miejsce na wiersz zatytułowany „Dodatkowa premia”, czyli takie zachowania, które nie znajdują się na liście, ale z których jesteś bardzo zadowolona.
Po drugie – koniecznie zrób „listę nagród”. Na niej powinny być konkretnie określone nagrody i ich wycena punktowa. Dobrze jest zapisać na liście minimum 7 nagród, przywilejów, tak żeby dziecko miało wybór, na co chce „wydać” punkty.
Pamiętaj, by prawidłowo wycenić nagrody. Kieruj się zasadą: koszt powinien być na tyle niski, aby dawał dziecku szansę zrobienia jednej lub dwóch nagród dziennie, ale na tyle wysoki, żeby nie przychodziło to za łatwo.
Podpowiem: np. 1. dodatkowa godzina grania na komputerze 20 punktów
- [olist][olist]
- staranie się o nową grę komputerową 180 punktów
[/olist][/olist]
Przy najbliższej okazji przedstawię podpowiedzi prowadzące do sukcesu w funkcjonowaniu DSP.
źródło: David Pentecost Wychować dziecko z ADD i ADHD
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze