Rodzaje kiełbasy na grilla – jak grillować białą kiełbasę, kaszankę i inne
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuArtykuł sponsorowany Delikatesy Centrum
Szykujesz jedzenie na grilla? Możesz postawić na tradycyjną kiełbasę grillową albo wyjść nieco poza utarty schemat i przyrządzić dodatkowo białą kiełbasę, aromatyczną kaszankę pod cebulową pierzynką czy smakowite parówki z boczkiem i serem. Dowiedz się, jak je przygotować.
Grillowy pewniak, czyli tradycyjna kiełbasa na grilla
Kiełbasa jest obowiązkową pozycją na grilla. Nie wymaga dużego nakładu pracy ani żadnych szczególnych akcesoriów (wystarczy delikatnie ją naciąć i wrzucić na ruszt). I co najważniejsze, zawsze dobrze smakuje. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda kiełbasa nadaje się do grillowania. Aby po upieczeniu była smaczna, aromatyczna i idealnie soczysta, musi przede wszystkim być:
- odpowiednio tłusta – tłuszcz stopniowo wytapia się na ruszcie, dzięki czemu kiełbasa nie ulega przesuszeniu,
- półtrwała – nie za sucha, nie za wilgotna – najlepiej, gdy będzie zawierała od 36 do 56% wody,
- najlepiej średnio rozdrobniona – wielkość rozdrobnionych cząstek powinna wynosić od 5 do 20 mm,
- w osłonce z naturalnego, jadalnego jelita.
Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, do grillowania dobrze sprawdzi się m.in. kiełbasa krakowska, jałowcowa i polska.
Gdy szukasz konkretnych produktów, najlepiej sięgaj po te, która nie są zanurzone w marynacie. Zazwyczaj marynowane gotowce są wysoko przetworzone i kiepskiej jakości. Dobra kiełbasa o dużej zawartości mięsa sama w sobie ma wyrazisty smak, więc nie potrzebuje żadnych dodatkowych przypraw (chociaż oczywiście można ją wzbogacać według własnych preferencji).
Wysokiej jakości kiełbasę na grilla znajdziesz w Delikatesach Centrum.
Biała kiełbasa z grilla – na słodko i na ostro
Biała kiełbasa, choć bardzo lubiana przez Polaków, nie jest oczywistą propozycją na grilla. Zawiera zdecydowanie więcej wody niż kiełbasa krakowska czy jałowcowa (nawet do 72%), dlatego wymaga użycia odpowiednich przypraw lub marynaty, które pomogą jej wydobyć odpowiedni smak. Chociaż przygotowuje się ją nieco dłużej niż zwykłe kiełbaski, warto uwzględnić ją w swoim letnim menu. Wprowadzi nutę świeżości i przełamie grillową nudę.
Białą kiełbasę możesz przyrządzić np. w wersji:
- słodkiej – marynuj ją przez kilka godzin w mieszance złożonej z musztardy i miodu,
- ostrej – marynuj ją przez noc w piwie z dodatkiem posiekanej papryczki chili, wędzonej papryki, musztardy i odrobiny miodu,
- umami – marynuj ją przez noc w ciemnym sosie sojowym, z posiekanym czosnkiem, odrobiną miodu i gałązką świeżego rozmarynu.
Wyciągniętą z marynaty kiełbasę możesz położyć bezpośrednio na grillowym ruszcie albo nadziać ją na namoczone patyczki do szaszłyków. Podczas grillowania możesz posmarować je pozostałą częścią marynaty – będą bardziej aromatyczne.
Kaszanka z grilla – jak ją przyrządzić, by była krucha i aromatyczna?
Jeśli nie lubisz jedzeniowej sztampy i nudy, oprócz kiełbasek, na grillu przygotuj również kaszankę. Tradycyjna polska kaszanka składa się przede wszystkim z kaszy gryczanej lub jęczmiennej wymieszanej z krwią wieprzową oraz kawałeczkami wątroby i skórek wieprzowych. Taką masę odpowiednio się przyprawia i nadziewa w cienkie jelita wieprzowe.
Niestety, właśnie ze względu na tę delikatność, kaszanka położona bezpośrednio na grillu szybko pęka i przelatuje przez ruszt. Dlatego zdecydowanie lepiej położyć ją na tacce. Jeśli jednak zależy ci, by kaszanka była idealnie chrupka, soczysta i bardzo aromatyczna, upiecz ją w łódeczce uformowanej z folii aluminiowej. Przed zapieczeniem posyp kaszankę mieszanką słodkiej i ostrej papryki i obłóż posiekaną w piórka cebulą. Opcjonalnie możesz dorzucić też 1–2 ząbki czosnku.
Aby kaszanka dobrze się upiekła, podczas grillowania trzeba ją przewrócić na drugi bok. Dlatego nie zamykaj aluminiowej łódeczki od góry i zostaw tu tyle miejsca, by można było spokojnie wykonać ten manewr, nie narażając się na poparzenie.
Parówki z grilla – nie tylko dla najmłodszych
Parówki są bardzo smaczną alternatywą dla tradycyjnych kiełbasek grillowych. Ze względu na delikatny smak i gładką konsystencję (bez żadnych twardych elementów) sprawdzają są zwłaszcza jako grillowa propozycja dla dzieci. Ale mogą zajadać się nimi również dorośli! Szczególnie, jeśli zapieczesz je na tacce, owinięte plastrem boczku i posypane szczodrze startym serem. Do tego szczypta ostrzejszej przyprawy (np. papryki chili) i gotowe.
Gdy szykujesz danie dla najmłodszych, lepiej odpuść wszystkie przyprawy i dodatki, bo mogą nie spotkać się z oczekiwanym entuzjazmem. Zamiast tego postaw na nieoczywisty kształt dania. Jak to zrobić? To proste. Nadziej parówki na patyczki do szaszłyków i lekko ponacinaj. Grilluj z każdej strony przez 5 minut, aż skórka lekko zbrązowieje i – dzięki delikatnym nacięciom – uformuje się w fantazyjne kształty.
Jedzenie na grilla – jak wybrać dobry produkt?
Bez względu na to, który produkt wybierzesz na grilla, dopilnuj, by był świeży i dobry jakościowo. Jak to ocenić? Przede wszystkim zwróć uwagę na:
- Skład
Ogólnie wszystkie produkty spożywcze, które zostały dopuszczone do sprzedaży, nadają się do jedzenia. Jednak niektóre z nich zawierają duże ilości sztucznych dodatków i konserwantów, które – zjadane często i w dużych ilościach – mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Dlatego, wybierając produkty na grilla, sięgaj przede wszystkim po te, które zawierają dużo mięsa (lub innych naturalnych składników) i mają możliwie najkrótszy skład. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie upchano w nich niepotrzebnych wypełniaczy, barwników i aromatów, które tylko sztucznie podbijają ich kolor i smak i wydłużają ich okres przydatności do spożycia.
Oczywiście, nie demonizujmy też samych konserwantów. Obecność niektórych z nich jest konieczna, by w produkcie nie namnażały się szkodliwe bakterie (np. E250 chroni przed rozwojem toksyny botulinowej znanej jako jad kiełbasiany). Jednak mając od wyboru kilka a kilkanaście pozycji E, lepiej wybierzmy pierwszą opcję.
Jeśli kupujesz mięso paczkowane, skład powinien być widoczny na opakowaniu. Kupując mięso z lady, np. w Delikatesach Centrum , zapytaj o składniki sprzedawcę. Bez problemu przeczyta ci listę albo zaprezentuje odpowiednią etykietę.
- Kolor
Chociaż każdy rodzaj prezentowanej tu kiełbasy jest inny, wszystkie powinny wyglądać świeżo i apetycznie. Jeśli zauważysz na powierzchni produktu jakieś przebarwienia lub nietypowe zabarwienie (szczególnie szarości i odcienie zieleni) lepiej zrezygnuj z zakupu.
- Wygląd i teksturę
Świeże kiełbasy, parówki i kaszanki są jędrne i sprężyste. Lekko uciśnięte, powinny delikatnie ugiąć się pod naporem i szybko wrócić do poprzedniego kształtu. Jeśli pokrywa je lepka lub śliska warstewka to znak, że z całą pewnością nie nadają się już do spożycia.
- Zapach
Powinien być przyjemny i aromatyczny. Jeśli wyczujesz mdłe, słodkawe tony albo specyficzny zapach amoniaku, to znak, że produkt nie jest już pierwszej świeżości i zwyczajnie zaczyna się psuć.
Biorąc pod uwagę powyższe, lepiej kupować kiełbasę i inne produkty mięsne z lady niż w zbiorczym opakowaniu. Zdecydowanie łatwiej ocenić ich jakość i świeżość (patrząc przez foliowe opakowanie to niemal niemożliwe). W sprawdzonych sklepach spożywczych, oferujących mięso i produkty mięsne z lady, np. w Delikatesach Centrum , kupisz pewne produkty, o bardzo dużej zawartości mięsa, bez zbędnych dodatków.
Artykuł sponsorowany Delikatesy Centrum
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze