Często są groźne dla zdrowia. Grillowane potrawy pełne toksycznych substancji

Choć wydaje się, że grillowane mięso to jedna z jego najzdrowszych odsłon, prawda bywa niestety zupełnie inna.

Choć wydaje się, że grillowane mięso to jedna z jego najzdrowszych odsłon, prawda bywa niestety zupełnie inna. Błędy, jakie popełniamy podczas przyrządzania potraw na ruszcie, mogą poważnie szkodzić zdrowiu. O tym, jak robić to zdrowo, opowiedziała nam dietetyk Anna Jelonek.

Oto kilka podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć niepożądanych skutków grillowania. Dietetycy zalecają, aby odpowiednio wcześnie marynować mięso, robić to używając wyłącznie suszonych ziół i unikać gotowych mieszanek. Ważny jest również rodzaj mięsa, które wybieramy. Niewskazane są kiełbasy i mięsa z dużą ilością tłuszczu, m.in karkówka. Tłuszcz, który dostaje się do rozżarzonego węgla powoduje powstawanie toksycznych i rakotwórczych gazów. Najlepiej więc wybierać chude mięsa i ryby, np. filety z kurczaka, indyka, lub wołowinę. 

Równie niebezpieczne jest opiekanie na grillu… ziemniaków.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

JEZUICI też wzięli udział w Ice Bucket Challenge! Tatuował ją BYŁY chłopak. Tego nie przewidziała... Uczestniczka WARSAW SHORE w teledysku polskiego boysbandu! Zakonnik uczy internautów, jak zrobić CROISSANTY Najbardziej wzruszający filmik sieci. Żołnierze wracają DO DOMU! Kobieta mogła UMRZEĆ przez SEKS? Jak żyć z KREDYTEM NA 30 LAT? Czy IDEALNY chłopak istnieje? Tak, ale... BEZSTRESOWE WYCHOWANIE dzieci to błąd? Większość nie wie, jak powinno wyglądać Plemienne wojny, porwania i epidemie. Mimo niebezpieczeństw nie chcą wracać do Polski Naturalny lek. Łagodzi kaszel, wzmacnia odporność, leczy wrzody Polacy na bakier z aktywnością fizyczną. To częsty powód chorób