Często są groźne dla zdrowia. Grillowane potrawy pełne toksycznych substancji

Choć wydaje się, że grillowane mięso to jedna z jego najzdrowszych odsłon, prawda bywa niestety zupełnie inna.

Choć wydaje się, że grillowane mięso to jedna z jego najzdrowszych odsłon, prawda bywa niestety zupełnie inna. Błędy, jakie popełniamy podczas przyrządzania potraw na ruszcie, mogą poważnie szkodzić zdrowiu. O tym, jak robić to zdrowo, opowiedziała nam dietetyk Anna Jelonek.

Oto kilka podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć niepożądanych skutków grillowania. Dietetycy zalecają, aby odpowiednio wcześnie marynować mięso, robić to używając wyłącznie suszonych ziół i unikać gotowych mieszanek. Ważny jest również rodzaj mięsa, które wybieramy. Niewskazane są kiełbasy i mięsa z dużą ilością tłuszczu, m.in karkówka. Tłuszcz, który dostaje się do rozżarzonego węgla powoduje powstawanie toksycznych i rakotwórczych gazów. Najlepiej więc wybierać chude mięsa i ryby, np. filety z kurczaka, indyka, lub wołowinę. 

Równie niebezpieczne jest opiekanie na grillu… ziemniaków.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Majdan, Stachursky i Saleta pokazują, jak badać PIERSI! Polki wstydzą się swoich SEKSUALNYCH potrzeb! Cenny OLEJ. Pomoże pozbyć się centymetrów z brzucha Te rasy psów są NAJGROŹNIEJSZE. Aby je posiadać, musisz mieć pozwolenie Nie jedz ich jeszcze przez PONAD MIESIĄC! NOWALIJKI mogą szkodzić zdrowiu Jak NIE PRZYTYĆ po rzuceniu palenia. Kilka rad Podnoszą ciężary i wciąż czują się atrakcyjnie. Tak wyglądają polskie sztangistki Ostatni CZAS NA ODCZULENIE dla alergików. Zostało tylko kilka dni Uważaj na popularne MIELONKI. Najgorszej jakości mięso to nie jedyna ich wada Największa tajemnica chrzecijaństwa. Jaka jest prawda? Drogocenne właściwości KASZY. Jej kaloryczność po ugotowaniu zmniejsza się ponad pięciokrotnie Tak powstaje żywność z puszki. Testerzy smaku co dwie godziny sprawdzają produkcję