Często są groźne dla zdrowia. Grillowane potrawy pełne toksycznych substancji

Choć wydaje się, że grillowane mięso to jedna z jego najzdrowszych odsłon, prawda bywa niestety zupełnie inna.

Choć wydaje się, że grillowane mięso to jedna z jego najzdrowszych odsłon, prawda bywa niestety zupełnie inna. Błędy, jakie popełniamy podczas przyrządzania potraw na ruszcie, mogą poważnie szkodzić zdrowiu. O tym, jak robić to zdrowo, opowiedziała nam dietetyk Anna Jelonek.

Oto kilka podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć niepożądanych skutków grillowania. Dietetycy zalecają, aby odpowiednio wcześnie marynować mięso, robić to używając wyłącznie suszonych ziół i unikać gotowych mieszanek. Ważny jest również rodzaj mięsa, które wybieramy. Niewskazane są kiełbasy i mięsa z dużą ilością tłuszczu, m.in karkówka. Tłuszcz, który dostaje się do rozżarzonego węgla powoduje powstawanie toksycznych i rakotwórczych gazów. Najlepiej więc wybierać chude mięsa i ryby, np. filety z kurczaka, indyka, lub wołowinę. 

Równie niebezpieczne jest opiekanie na grillu… ziemniaków.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Ich historia obiegła cały świat. To małżeństwo ma aż 100 WNUCZĄT! W Polsce gorzej niż w USA. Frytki zawierają substancję rakotwórczą Najlepsze sposoby na WORKI I CIENIE POD OCZAMI Frytki afrodyzjakiem? Jeśli są z... BAKŁAŻANA Co zrobić, gdy masz za duży dekolt? Modowe porady CHRZEŚCIJANKI Kastracja pomoże UNIKNĄĆ RAKA. Skutki są jednak bardzo poważne Latem nakładasz krem z filtrem. A co z WITAMINĄ D? Próżność czy sposób na dorobienie po 50 roku życia? AMATORZY MODY podbijają sieć Ile naprawdę ZARABIAJĄ polscy KSIĘŻA? Mucha znów rozczuliła się na wizji. Tym razem na wspomnienie... KARMIENIA PIERSIĄ Prawdziwy rekordzista. Schudł 130 kg w 14 miesięcy! Oto, co dzieje się w płucach palacza! Eksperyment fizyka i... Marcina Prokopa