Sekrety DOMOWEGO ROSOŁU. Tylko dzięki nim uzyskasz najlepszy smak

Zrobienie tej zupy nie jest pracochłonne, jednak aby jej smak był pełny, należy pamiętać o kilku podstaowych zasadach.

Gotowany na wołowinie i kurczaku rosołowym, najlepiej z młodymi warzywami, paloną cebulą i dodatkiem imbiru. Niedzielny rosół to dla niektórych rodzin już tradycja. Zrobienie tej zupy nie jest pracochłonne, jednak aby jej smak był pełny, należy pamiętać o kilku podstaowych zasadach. Kiedy doprawić wywar, aby jego aromat był najpełniejszy, dlaczego należy gotować go na wolnym ogniu i co zrobić ze zbierającymi się na powierzchni rosołu "szumowinami"?

Szef kuchni restauracji Stara Kamienica Adam Kowalczyk zdradził kilka podstawowych zasad, jak prawidłowo przygotować jedną z najpopularniejszych polskich zup.

Źródło: Newsrm.tv

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Anna Grodzka o relacjach z Jarosławem Kaczyńskim. „Ciekawe, czy pocałowałby mnie w rękę” Witaminowa bomba zamiast masła. Trzy pomysły na PASTY DO KANAPEK Zapach jest najważniejszy. Decyduje o ZACHOWANIU PŁCIOWYM Urszula Radwańska bez bielizny na uroczystej gali Wimbledonu! PARODIE utworu "BRAĆ" Donatana, Cleo i zespołu Enej Dłuższe dni, lepsza pogoda, a czujesz się gorzej niż zimą? PRZESILENIE WIOSENNE można pokonać Chodzenie bez STANIKA - zły gust czy atut? W ciąży nie rezygnuj ze sportu. Jednak pewne aktywności mogą być niebezpieczne Michał Piróg z dildem w dłoni w nowym teledysku MASŁOWSKIEJ Jak radzić sobie z bólem pleców W CIĄŻY? Proste ćwiczenia przyniosą ulgę OŚWIADCZYŁ się jej na wizji. Prezenterkę PONIOSŁY EMOCJE Mleko matki „szczepionką” na raka i cukrzycę? Lekarze nie mają wątpliwości