Sekrety DOMOWEGO ROSOŁU. Tylko dzięki nim uzyskasz najlepszy smak

Zrobienie tej zupy nie jest pracochłonne, jednak aby jej smak był pełny, należy pamiętać o kilku podstaowych zasadach.

Gotowany na wołowinie i kurczaku rosołowym, najlepiej z młodymi warzywami, paloną cebulą i dodatkiem imbiru. Niedzielny rosół to dla niektórych rodzin już tradycja. Zrobienie tej zupy nie jest pracochłonne, jednak aby jej smak był pełny, należy pamiętać o kilku podstaowych zasadach. Kiedy doprawić wywar, aby jego aromat był najpełniejszy, dlaczego należy gotować go na wolnym ogniu i co zrobić ze zbierającymi się na powierzchni rosołu "szumowinami"?

Szef kuchni restauracji Stara Kamienica Adam Kowalczyk zdradził kilka podstawowych zasad, jak prawidłowo przygotować jedną z najpopularniejszych polskich zup.

Źródło: Newsrm.tv

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Beztroska praca ochroniarzy polskich gwiazd Próżność czy sposób na dorobienie po 50 roku życia? AMATORZY MODY podbijają sieć Ona była mężatką, on miał 14 lat. ODBIŁA CHŁOPAKA swojej córce! Jakie ZWIERZĘ dla ALERGIKA? Anna Grodzka o relacjach z Jarosławem Kaczyńskim. „Ciekawe, czy pocałowałby mnie w rękę” 2 mln Polaków cierpi na przewlekłą chorobę płuc. Połowa o tym nie wie Mroczne oblicze ANJI RUBIK w teledysku Black Atlass Sądzisz, że jesteś dobrym człowiekiem? Jeden test i odpowiedź nie będzie oczywista Tak pracują niewidomi kucharze. Kamera nagrała, jak radzą sobie w kuchni Co mówią CHORZY MĘŻCZYŹNI? Prawdziwe? BEZSTRESOWE WYCHOWANIE dzieci to błąd? Większość nie wie, jak powinno wyglądać Jak producenci oszukują na MAKARONIE JAJECZNYM?