Leczo z kiełbasą
KAROLINA • dawno temuChyba jednym z najbardziej docenianych przez obcokrajowców dań rodem z kuchni węgierskiej jest leczo. Ten, kto choć raz miał okazję zasmakować tej niezwykłej potrawy nie dziwi się takiej sytuacji. Leczo to chyba najbardziej genialne połączenie papryki z nadającymi specyficzny aromat i niezwykły smak przyprawami. Świetnie nadaje się nie tylko jako potrawa rozgrzewająca, doskonale sprawdzająca się w czasie zimowych dni, ale również jako lekki obiad w czasie wakacji, kiedy świeżej papryki mamy pod dostatkiem. Przepisy kulinarne mają to do siebie, że osoba posiadająca jakiekolwiek pojęcie o jedzeniu może je w dowolny sposób zmieniać. Dzięki temu niekiedy rodzą się prawdziwe perełki, bez których z czasem trudno wyobrazić sobie świat smaków. Często także niektóre tradycyjne potrawy są zbyt odległe w stosunku do naszych rodzimych upodobań kulinarnych, przez co zazwyczaj receptury ich przyrządzania adaptowane są do rodzimych warunków. Jest to postępowanie jak najbardziej właściwe, zwłaszcza że przepisy zawsze stanowią raczej źródło inspiracji niż receptę na idealną potrawę. Jednym z przykładów idealnie ilustrującym omawianą sytuację jest leczo z kiełbasą. Potrawa ta wyraźnie nawiązuje do tradycyjnego dania, jednak posiada także elementy mu obce. Chcesz wiedzieć jakie? Przepis na leczo z kiełbasą znajdziesz w poniższym artykule.
Potrawy z kiełbasą
Zanim przedstawiony zostanie przepis na leczo z kiełbasą,warto jest zastanowić się, do czego ten wyrób mięsny może się nam jeszcze przydać. Zagorzali wielbiciele kiełbasy na pewno twierdzą, że jest ona sama w sobie źródłem nieopisanej przyjemności kulinarnej, dlatego przyrządzanie potraw z kiełbasąjako dodatkiem jest według nich świętokradztwem. I chociaż trudno jest przecenić jej walory smakowe, to warto wykorzystać je w trakcie przygotowywania wielu potraw. Doskonale wiedzą o tym osoby, które nie wyobrażają sobie obiadu bez chociażby kawałka mięsa na talerzu. I tak, kiełbasa to nieodzowny element takich specjałów jak bigos bądź zapiekanka ziemniaczana. Wspomnieć tu trzeba także chociażby o fasolce po bretońsku czy babce ziemniaczanej, w niektórych rejonach określanej mianem bugaja. Częstokroć kiełbasa stanowi również nieodzowny dodatek takich zup jak żurek bądź kapuśniak. Dlaczego tak często sięgamy po kiełbasę w kuchni? Wydaje się, że jest to skutek wyśmienitego smaku oraz łatwości w przyrządzaniu. Jesteś ciekawa, jak zrobić leczo z kiełbasą? Nic prostszego! Przepis na leczo z kiełbasą i pieczarkami znajdziesz w dalszej części artykułu.
Przepis na leczo z kiełbasą
Do przygotowania leczo z kiełbasą i pieczarkamibędziesz potrzebowała następujących składników:
- 1 kg papryki,
- 2 pętka kiełbasy,
- 20 dag pieczarek,
- 2 duże cebule,
- 1 łyżeczka papryki słodkiej,
- 1 łyżeczka papryki ostrej,
- 2 łyżki przecieru pomidorowego,
- sól,
- pieprz.
Sposób przygotowania:
Paprykę myjemy, pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w małe kawałki. W tym czasie podsmażamy na oleju cebule, by następnie dodać do nich obrane i pokrojone w niewielkie kawałki pieczarki. Kiedy staną się już miękkie, przekładamy je do garnka, dodajemy paprykę i dusimy całość pod przykryciem, w razie konieczności dodając odrobinę wody. Kolejnym krokiem jest podsmażenie na oleju pokrojonej w kostkę kiełbasy i dodanie jej do warzyw. Kiedy wszystkie składniki będą już miękkie, całość doprawiamy solą, pieprzem, papryką ostrą i słodką, a także dodajemy około 2 łyżki przecieru pomidorowego.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze