Poród z mężem
BEATKA • dawno temuPoród z mężem ma tylu przeciwników, co i zwolenników. Oprócz niewątpliwych zalet, wspólne rodzenie niesie ze sobą pewne ryzyko. Rodzenie dzieci to dla mężczyzn ciężkie przeżycie. Pojawiają się opinie, że uczestniczenie w porodzie może wywołać szok u panów, u których w konsekwencji pojawia się niechęć do seksu z partnerką. To wszystko nie pozostaje bez wpływu na jakość związku. Czy warto decydować się na poród z mężem?
Zalety porodu rodzinnego
Ciąża u kobiety zmienia jej dotychczasowe życie. Przyszła mama musi się borykać ze zmianami zachodzącymi w ciele podczas ciąży. Wszelkie trudy wynagradza jej jednak myśl o rodzicielstwie i malutkiej istotce, która pojawi się w domu. Jednak przed tym kobietę czeka jedno z trudniejszych zadań, z którym będzie musiała się zmierzyć w swoim życiu – poród. Myśl o nim paraliżuje przyszłe mamy, a twierdzenie, że robiły to miliony kobiet, wcale nie poprawia im nastroju.
Niektóre panie pragną, by podczas porodu na sali razem z nimi znajdowali się ojcowie dzieci. Obecność przyszłych tatusiów zwiększa u pań poczucie bezpieczeństwa. Mąż, jako najbliższy towarzysz i przyjaciel, najlepiej wesprze i podtrzyma na duchu rodzącą kobietę. Narodziny dziecka to wzruszający moment, a dla większości par najpiękniejszy w życiu. Obecność męża jest szczególnie pożądana, gdy poród jest trudny – cesarskie cięcie, poród bliźniaków. Wcześniej mężczyzna musi się przygotować do tego wydarzenia, by wiedzieć, jakie są pozycje porodowe, w jaki sposób może ulżyć małżonce. Para może zdecydować się na poród w szpitalu, choć ostatnio popularne stają się porody domowe. Niektóre panie chcą rodzić na wesoło.
O czym świadczą porody rodzinne? Okazuje się, że patriarchalny model rodziny, w którym mężczyzna był głową i żywicielem rodziny, a kobieta zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci, powoli przemija. Małżeństwa coraz częściej decydują się na związek partnerski, w którym oboje małżonkowie mają takie same prawa. Wiąże się to między innymi z tym, że kobiety robią kariery i zarabiają więcej, niż ich mężczyźni. W takiej sytuacji kobieta więcej czasu poświęca na życie zawodowe, niż rodzinne, a część jej obowiązków przejmuje mężczyzna. Role mężczyzny i kobiety przestają być ściśle określone i konkretnie narzucone. Na porody rodzinne decydują się w większości pary, które dzielą się na zasadach partnerskich wszystkimi obowiązkami. Mąż przestaje być jedynie żywicielem rodziny, a zaczyna aktywnie uczestniczyć w życiu domowym – pomaga w kuchni, sprząta, wychowuje dzieci. W takiej sytuacji naturalną rzeczą jest, że mężczyzna również chce brać udział w porodzie.
Panowie, którzy byli przy żononach w trakcie porodu, są bardziej świadomi tego, ile trudu wymaga urodzenie dziecka. Lekarze podkreślają, że w porodach mogą uczestniczyć mężczyźni świadomi tego, co będzie się działo. Dopiero wówczas będą oni wsparciem dla kobiety, a nie przeszkodą na sali porodowej. Meżczyzna, który zdecyduje się na uczestniczenie w porodzie, powinien zapisać się razem z żoną do szkoły rodzenia.
Wady porodu z mężem
Istnieje duża grupa osób przeciwnych porodom rodzinnym. Niektóre kobiety nie wyobrażają sobie obecności męża na sali porodowej, gdyż rodzenie dziecka to bardzo intymne wydarzenie. Obecność męża na sali porodowej może, zdaniem niektórych kobiet, spowodować, że dana kobieta utraci poczucie, iż nadal jest atrakcyjna w oczach męża. Poród to ból, krew, rana w miejscu krocza. Do tej pory w społeczeństwie pokutuje stare przekonanie, że kobieta decydująca się na poród rodzinny na własne życzenie, chce stracić męża. Według tego stanowiska, tak duży ekshibicjonizm jest nie tylko niepotrzebny, a nawet całkowicie nie na miejscu.
Gdzie leży prawda na temat porodu rodzinnego? Jak w wielu innych przypadkach jest to sprawa indywidualna. Ważne, by podjęta decyzja nie była wymuszona, zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni być pewni i w stu procentach przekonani o słuszności swojego postępowania. Nie warto sugerować się badaniami, opiniami innych, czy panującą modą. Jeśli mężczyzna świadomie pragnie uczestniczyć w porodzie, a kobieta się temu sprzeciwia, panowie muszą to uszanować. W sytuacji odwrotnej, gdy kobieta pragnie obecności męża, a mężczyzna jest niepewny, również nie można naciskać. Małżonkowie powinni porozmawiać o tym wcześniej, tak by móc dojść do porozumienia jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze