Czym różni się doula od położnej?
PATRYCJA • dawno temuCoraz częściej kobiety decydują się na opłacenie wybranej położnej lub douli, aby towarzyszyły im podczas całego procesu porodu. Będąc w szpitalu oczywiście otrzymamy opiekę, jednak zanim nadejdzie właściwy poród przez kilka godzin musimy same walczyć z nadchodzącymi skurczami. Nie wymagajmy od partnera, aby trzymał nas za rękę podczas tych trudnych chwil. Nie wszyscy panowie mają nerwy ze stali, co więcej, niektórzy zdaje się wymagają większej opieki podczas porodu niż my. Doula czy położna? Na kogo się zdecydować? Zanim podejmiesz decyzję o wyborze profesjonalnej pomocy podczas porodu zapoznaj się z zakresem świadczonych przez nie usług.
Położna
- Ze względu na posiadanie wykształcenia medycznego odpowiada za stan zdrowia pacjentki podczas porodu. To ona przeprowadza badania, decyduje o działaniach podejmowanych podczas porodu oraz odbiera poród.
- Położna może być zaangażowana w opiekę nad kilkoma kobietami jednocześnie.
- Jej opieka kończy się wraz z opuszczeniem przez kobietę szpitala.
Doula
- Nie posiada wykształcenia medycznego, dlatego nie może odbierać porodów. Przeważnie przechodzi przez specjalny kurs przygotowujący. Położna może zastąpić doulę, ale nie odwrotnie.
- Udziela wsparcia emocjonalnego podczas porodu, pomaga w radzeniu sobie ze skurczami, ociera pot, masuje, chwali, pomaga oddychać. Przekazuje informacje personelowi szpitala. Pomaga kobiecie umyć się po porodzie, podaje jedzenie oraz odciąża w opiece nad dzieckiem w pierwszych dniach życia.Przed porodem odpowiada na wszelkie pytania odnośnie tego, jak wygląda poród.
- Doula poświęca swój czas tylko jednej osobie na raz.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze