Czym różni się laktaza od laktozy?
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez Maczfit
W sklepach spożywczych znajdziesz coraz więcej bezlaktozowych produktów mlecznych. Po fioletowe opakowania sięgają najczęściej osoby, które zmagają się z nietolerancją laktozy. Co to jest laktoza i co ma wspólnego z laktazą? Jakie objawy daje nietolerancja laktozy?
Laktoza
Laktoza to dwucukier mleczny, który w składzie ma glukozę i galaktozę. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa “lac”, oznaczającego mleko. W porównaniu do innych cukrów laktoza jest znacznie mniej słodka. Występuje głównie w mleku krowim. Inne produkty, które zawierają laktozę, to między innymi:
- koktajle mleczne i inne napoje na bazie mleka krowiego,
- kefiry, maślanki,
- jogurty naturalne,
- śmietany, śmietanki,
- lody, sorbety,
- białe serki twarogowe,
- serki wiejskie i homogenizowane,
- masło,
- zupy kremowe i śmietankowe,
- puddingi i sosy.
Laktozę można znaleźć także w wielu produktach, w których wiele osób jej się nie spodziewa. Należą do nich: chleb i inne wypieki, czekolada, płatki śniadaniowe, batony zbożowe, słodycze, margaryna i sosy do sałatek. Śladowe ilości laktozy stosuje się również w przemyśle wędliniarskim oraz farmaceutycznym.
Laktaza
Laktaza to enzym trawienny, który rozkłada laktozę, czyli dwucukier mleczny, na pojedyncze cząsteczki (glukozę i galaktozę). Laktaza powstaje w rąbku szczoteczkowym błony śluzowej jelita cienkiego. Najwyższa aktywność laktazy występuje u niemowląt, szczególnie w okresie karmienia mlekiem matki. Z czasem mleko matki zastępują inne pokarmy, a produkcja laktazy w organizmie powoli zanika.
Nietolerancja laktozy
O nietolerancji laktozy mówimy wtedy, gdy dorosły organizm produkuje za mało laktazy. Niedobór enzymu powoduje, że zawarta w produktach mlecznych laktoza nie może być prawidłowo wchłonięta przez organizm. Przez to zalega w jelicie grubym i fermentuje. Do najczęstszych objawów nietolerancji laktozy należą:
- bóle brzucha,
- wzdęcia, nudności,
- biegunki,
- uczucie ciężkości,
- “przelewanie” w brzuchu, czyli charakterystyczne ruchy perystaltyczne jelita cienkiego i grubego,
- podrażnienie błony śluzowej jelita cienkiego i grubego.
Przyczyny niedoboru laktazy mogą być wrodzone lub wtórne (nabyte). W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z uwarunkowanym genetycznie brakiem laktazy. Mówimy wtedy o wrodzonej nietolerancji laktozy.
Wtórna nietolerancja laktozy jest najczęściej skutkiem wcześniejszych problemów z układem pokarmowym. Do schorzeń, które powodują uszkodzenie błony śluzowej jelita, a w konsekwencji zwiększają ryzyko niedoboru laktazy, należą:
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- celiakia,
- martwicze zapalenie jelita,
- zespół krótkiego jelita,
- mukowiscydoza,
- infekcje żołądkowo-jelitowe o ostrym przebiegu.
Dieta bez laktozy
Osoby, które zmagają się z nietolerancją laktozy, powinny stosować dietę bezlaktozową. Wykluczając z menu produkty mleczne, warto zwrócić uwagę na zdrowe zamienniki cennych składników odżywczych, takich jak: wapń, potas, fosfor, białko i witamina A. Jeśli szukasz odpowiednio zbilansowanej diety bezlaktozowej, sprawdź ofertę cateringów dietetycznych w Twojej okolicy. Na stronie https://www.maczfit.pl/kielce/ znajdziesz między innymi program NO GLUTEN & LACTOSE od firmy Maczfit.
Materiał sponsorowany przez Maczfit
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze