Czym jest nadżerka?
MARICRUZ • dawno temuNadżerka szyjki macicy to dość częste schorzenie dróg rodnych u kobiet. Nieleczona stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, nawet powstania zmian rakowych w obrębie szyjki macicy. Czym jest nadżerka, jak ją rozpoznać i jak leczyć?
Skąd się bierze?
Nadżerka w narządach płciowych kobiety to czerwony nabłonek gruczołowy w części pochwowej macicy, który powstaje w miejsce występującego tam normalnie nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Może być konsekwencją stanu zapalnego dróg rodnych, który lubi pojawiać się przy częstych zmianach partnerów, a także w sytuacji, gdy zbyt wcześnie rozpoczęłaś współżycie – w ogóle lub po porodzie. Źródłem nadżerki mogą być także zaburzenia hormonalne.
Jak ją rozpoznać?
Bardzo często nadżerka występuje bezobjawowo – nie jest bolesna, miejsca intymne nie swędzą tak jak w przypadku grzybicy czy innej infekcji pochwy. Czasem jednak towarzyszą jej obfite upławy, które mają żółtawe zabarwienie, a także bóle w podbrzuszu i części krzyżowo-lędźwiowej. Podczas zwykłego badania ginekologicznego lekarz może podejrzewać nadżerkę, ale pełne rozpoznanie daje dopiero cytologia. To dzięki niej można też wykluczyć lub zobrazować ewentualne zmiany rakowe.
Na czym polega leczenie?
Nadżerka może być leczona na różne sposoby. Jeśli jest niewielka stosuje się farmakoterapię – tabletki przeciwzapalne i globulki dopochwowe, łagodzące objawy (np. upławy). Przy małych zmianach stosuje się także koagulację chemiczną – likwidowanie chorego nabłonka, by mógł powstać nowy, zdrowy, a także fotokoagulację, emitującej fale świetlne w stronę zmienionego nabłonka. Ta metoda jest jednak mało skuteczna i wymaga wielu powtórzeń. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia nadżerki są zamrażanie i wypalanka. Pierwsza z nich (fachowo zwana kriokoagulacją) wywołuje martwicę tkanek szyjki macicy poprzez użycie elektrody ze sprężonym azotem. Druga z kolei (elektrokoagulacja) to spalanie zmienionych tkanek elektrycznie. Wszystkie metody są bezbolesne.
Możliwepowikłania
Nieleczona nadżerka może powodować silne bóle miesiączkowe i nasilić objawy PMS. Skutkiem niektórych metod leczenia (np. użycia zbyt dużego natężenia prądu) i powstania blizn mogą być bolesne menstruacje oraz kłopoty z rozwarciem szyjki macicy podczas porodu. Najważniejszym powikłaniem nadżerki, która nie jest zgłaszana lekarzowi, są zmiany rakowe, a nawet rak szyjki macicy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze