Niska samoocena
KAROLINA • dawno temuChyba każdej z nas zdarza się, że zbyt krytycznie traktuje własne osiągnięcia i nie bardzo wierzy we własne możliwości. Występowanie takiego stanu od czasu do czasu jest zupełnie naturalne i stanowi jeden z głównych czynników motywujących nas do samodoskonalenia się. Czasami bowiem tylko takie znalezienie się w dołku jest wystarczającym impulsem do wzięcia się w garść. Znacznie gorzej jest, gdy brak wiary we własne siły wywiera negatywne konsekwencje na nasze zachowanie. Czasami nawet najmniejsze zwątpienie okazuje się zupełnie paraliżujące. Jeżeli jesteś ciekawa, jak poczucie własnej wartości wpływa na nasze życie, przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego także, czym jest niska samoocena i w jaki sposób można ją leczyć. Być może będzie stanowił on podstawę do rozpoczęcia pracy nad sobą, owocującej powstaniem zdrowego stosunku do własnej osoby.
Poczucie wartości
Bez wątpienia każdy ma jakieś zdanie dotyczące nie tylko innych osób, ale przede wszystkim własnej osoby. To właśnie ono w niektórych sytuacjach przeszkadza nam w zdystansowaniu się w odniesieniu do jakiejś sytuacji bądź istniejącego problemu. Jednakże nie zawsze potrafimy zdefiniować poczucie wartości. Określane jest ono przez specjalistów jako stan psychiczny będący skutkiem uogólnionej oceny własnej osoby. Dwa skrajne przypadki tego stanu określimy poprzez wskazanie przykładowych sytuacji. Uczucie pełnego zadowolenia z siebie zazwyczaj występuje po osiągnięciu jakiegoś sukcesu. Z drugiej strony, źle czujemy się we własnej skórze, gdy na naszej drodze pojawia się problem nie do rozwiązania. Niskie poczucie własnej wartościto nic innego jak postawa w stosunku do samego siebie, która wpływa na nasze działanie i nastrój, jaki mu towarzyszy. Co więcej, różne może być podłoże braku pewności siebie. Z jednej strony jesteśmy niezadowoleni ze swojego wyglądu, z innej natomiast nie podobają się nam nasze cechy charakteru, psychika czy zachowanie w stosunku do innych. Te same przyczyny składają się także na akceptację własnego ja. Osoby, którym obce jest poczucie niskiej wartości są nie tylko pewne siebie, ale także ufają podejmowanym przez siebie decyzjom, a także z dystansem traktują krytykę innych. Co jednak należy zrobić, gdy mamy niskie poczucie wartości?
Niskie poczucie wartości
Jak już zostało to zaznaczone, samoocena to nic innego, jak nasza ocena własnej osoby. Jeżeli jest niska, wówczas jesteśmy zamknięci w sobie, łatwo ulegamy wpływom, a każdemu działaniu towarzyszy poczucie niższości. Jednym z czynników wpływających na naszą samoocenę jest wychowanie, co nie oznacza, że poczucia niskiej wartości nie można przezwyciężyć. Otóż na początku należy na nowo podejść do własnej osoby i przestać traktować ją stereotypowo. Dobrze sprawdza się tu zdystansowanie i próba zdrowego rozsądku. Pomoże nam w tym również identyfikacja czynników, które wpłynęły na ukształtowanie się w nas niskiej samooceny. Kiedy uświadomimy sobie, z jakich powodów posiadamy niskie mniemanie o sobie, łatwiej będzie nam je odrzucić. Nie chodzi o to, byśmy wykazywali się postawą narcystyczną, ale posiadali w miarę rzeczywisty obraz własnej osoby. Istotne jest tu także traktowanie poniesionych porażek w zupełnie inny sposób. Nie powinny być one kolejnym niepowodzeniem, które przyczynia się do złego samopoczucia, a motywującą do działania nauką.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze