Samoocena dziecka
BEATKA • dawno temuNieśmiałe dziecko może mieć zaburzenia własnej samooceny. W rozwoju dziecka bardzo ważny jest ten moment, w którym dziecko zaczyna myśleć o sobie. Wychowanie dziecka to duże wyzwanie dla rodziców. Dorośli są pierwszymi nauczycielami malucha i to od nich zależy, czy ich pociecha będzie umiała zbudować swój własny wizerunek. W ciągu życia dziecko spotka się z sytuacjami, w których jego samopoczucie zostanie podważone. Dorośli muszą nauczyć dziecko radzić sobie z takimi sytuacjami i mądrze z nich wychodzić.
Co wpływa na poczucie własnej wartości?
Jedną z podstawowych rzeczy, determinujących poczucie własnej wartości, jest wygląd fizyczny. Dzieci nie zwracają jeszcze aż tak dużej uwagi na swoją wagę, stan cery. Jednak, kiedy nawet małemu dziecku jego rówieśnicy, koledzy lub rodzice, cały czas wytykają tuszę, maluch zacznie się tym przejmować. Kolejnym zagadnieniem wpływającym na samopoczucie jest inteligencja. Rodzice niektórych dzieci cierpią na przerost ambicji wgdlędem dziecka. Niektóre maluchy nie radzą sobie jednak z nauką tak, jak się po nich tego oczekuje. Jeżeli dodatkowo dziecko miało rodzeństwo, które spełniało oczekiwania rodziców, samo może poczuć się niekomfortowo. Pojawia się u niego kompleks niższości oraz smutek. Rodzice powinni przełamać perfekcjonizm i swoją ambicję.
Na poczucie własnej wartości wpływa sprawność fizyczna. Jeśli dziecko ma problemy zdrowotne, które obniżają jego sprawność, może czuć się gorsze o rówieśników. Na przykład astma wyklucza uprawianie biegów, a problemy ze wzrokiem wykluczają grę w siatkę. Umiejętność odnalezienia się w społeczeństwie również wpływa na jakość samooceny. Tutaj ujawnia się duża rola rodziców. Odpowiednie wychowanie dziecka pozwoli mu odnaleźć się wśród rówieśników. Jeśli maluch wychowywała się w odosobnieniu, może mieć z tym problemy.
Kiedy dziecko przeklina, prawdopodobnie chce zasygnalizować jakiś problem. Poczucie własnej wartości zostaje wyniesione z domu. Rodzina jest podstawową jednostką społeczną. Jeżeli relacje między poszczególnymi członkami są zaburzone, dziecko nie wyniesie dobrych wzorców. Ojciec alkoholik lub problemy finansowe pociągają za sobą skutki wychowawcze.
Budowanie samooceny
Od czego zacząć? Budowanie poczucia własnej wartości należy zacząć od naprawienia stosunków rodzinnych. Jeśli dziecko będzie się pewnie i dobrze czuło w swojej rodzinie, łatwiej mu będzie uwierzyć we własne siły. Rodzic musi zastanowić się nad tym, czy nie odpycha (nawet nieświadomie) swojego dziecka, oraz czy okazuje mu szacunek. Maluch musi poczuć, że jest wartościowy, a to właśnie rodzice utwierdzają go w tym na początku.
Niewrażliwość rodziców, brak czasu, by poświęcić go dziecku, wieczne zmęczenie rodziców – stają na przeszkodzie prawdziwemu i prawidłowemu rodzicielstwu. Dorośli popełniają też błędy, gdy rywalizują o dziecko. Maluch uświadamia sobie z czasem rozgrywki rodziców. Atmosfera życzliwości, miłości i akceptacji panująca w domu rodzinnym pomoże wykształcić w maluchu prawidłowe reakcje.
Nie dopuść do ciągłej samokrytyki dziecka. Oducz go obmawiania siebie i krytykowania. Słowa: "Jestem beznadziejna" w ustach dziecka są niepokojącym objawem. Żeby nie zburzyć już wypracowanej samooceny malucha, naucz się go wychowywać. Jeśli musisz go ukarać – nie poniżaj, ni bij, nie kpij, nie ośmieszaj, nie odrzucaj.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze