Dlaczego wapń w diecie dziecka jest tak ważny?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuDieta bogata w wapń ma ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka. Można ją porównać do lokaty długoterminowej – właściwa ilość związku dostarczana w młodym wieku będzie dawać wysokie zyski w przyszłych latach. Aby zapasów wapnia starczyło twojej pociesze na jak najdłużej, warto jak najwcześniej rozpocząć oszczędzanie. Najlepszym sposobem na zbudowanie banku wapnia jest dieta bogata w mleko i jego przetwory. W celu zaznajomienia najmłodszych z tym zagadnieniem, w szkołach prowadzona jest akcja „Mam kota na punkcie mleka”.
Zapotrzebowanie na wapń jest największe, gdy dziecko intensywnie rośnie, a więc w wieku szkolnym. Z tego powodu w jego diecie nie powinno brakować produktów mlecznych, które oprócz tego niezbędnego minerału dostarczają także wielu innych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, witamina A, cynk i jod. Dzięki tym składnikom produkty mleczne nie tylko wzmacniają kości, ale również wspomagają mózg, obwodowy układ nerwowy, mięśnie i właściwe krzepnięcie krwi.
Pokarmy bogate w wapń zwiększają wytrzymałość i gęstość kości, a także chronią młodego człowieka przed wieloma chorobami związanymi z niedoborem minerału w późniejszym wieku (np. osteoporozą). Zgromadzony w układzie kostnym i zębachbank wapnia uruchamiany jest, gdy poziom związku we krwi spada. Podczas gdy 90% pokładów minerału gromadzimy do 20 roku życia, a 10% do 30 roku życia, później wapnia już tylko ubywa – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Janina Danuta Piotrowska-Jastrzębska, kierownik Kliniki Pediatrii i Zaburzeń Rozwoju Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dlatego warto zadbać o zgromadzenie jak największych jego pokładów, które w przyszłości oszczędzą młodym ludziom wielu problemów zdrowotnych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze