Wapń w pożywieniu
DAMIESA • dawno temuDzieciom podaje się go najchętniej pod postacią mleka, jakie jest cennym źródłem tego pierwiastka i odpowiada za prawidłowy rozwój kości i zębów. Istnieje jednak cały wachlarz pokarmów, które posiadają w swoim składzie wapń. Gdzie szukać i jakie działanie ma on na nasz organizm? Pora się o tym przekonać, a następnie stopniowo wcielać go w życie, by cieszyć się dobrym zdrowiem.
Występowanie białka w produktach
Sporą ilość wapnia tracimy jedząc nadmierne ilości solonych potraw. Wypłukują go więc chipsy, zupy i sosy w proszku czy orzeszki, ale także gazowane napoje kolorowe, które są istną bombą substancji chemicznych. Jego poziom obniża także zbyt częste jedzenie białka, dlatego ta ważne jest systematyczne uzupełnianie ubytków tego pierwiastka w naszym organizmie. Jego sporą ilość mają produkty mleczne takie jak kefiry, serki homogenizowane czy jogurty. Jednym z bogatszych źródeł wapnia są także sery żółte oraz topione. Z innych produktów, które mają go w swoim składzie wymienia się także: orzechy laskowe, szczypiorek, soja, tłuste morskie ryby, szpinak, migdały czy nawet pomarańcze. Warto wiedzieć, że do prawidłowego wchłania wapnia potrzebna jest także witamina D oraz magnez.
Zapotrzebowanie organizmu na wapń
Choć z wiekiem zapotrzebowanie na wapń maleje i nie potrzebujemy go aż w tak dużych ilościach jak w czasach dziecięcych to pamiętajmy, że szklanka mleka to nie tylko pokarm dla dzieci. Wapń jest niezbędny w każdym wieku, zwłaszcza gdy z wiekiem może dojść do poważnych ubytków w kościach czy zaczątków osteoporozy. Ponadto warto wiedzieć, że wapń ma zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy i prawidłowe krążenie krwi, a także wspomaga leczenie alergii. Jeśli zatem nie potrafisz się przekonać do mleka czystej postaci, wypróbuj rozpoczynania dnia gorącym kubkiem pysznego kakao. Taki energetyczny napój we wczesnych, rannych godzinach jest dużo zdrowszym rozwiązaniem, niż filiżanka „małej czarnej”, a do tego także pozwala dostarczyć organizmowi solidnej dawki witalności. Innym rozwiązaniem na to jak sprytnie „przemycić” mleko jest przygotowywanie budyniu. Dzienne zapotrzebowanie na spożycie wapnia w diecie to ok. 1000 mg na dzień.
Wapń to pierwiastek bardzo ważny w okresie dojrzewania, ale jego zwiększone zapotrzebowanie może pojawić się w okresie ciąży, a także u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi, czy nieprawidłową pracą układu pokarmowego.
Niedobór wapnia
Kiedy pojawią się skurcze mięśni czy bóle stawów, mrowienie kończyn czy wzmożone powstawanie próchnicy czy kamienia nazębnego należy szybko interweniować. Sprawdzą się suplementy diety w tabletkach, które w szybkim czasie pozwolą poprawić istniejący stan i zaopatrzyć organizm w ten ceny pierwiastek. Alarmujące mogą być także krwotoki z nosa. Jedną z przyczyn niedoboru wapnia mogą być także choroby układu trawiennego.
Czy jesteś pewna, że w swojej codziennej dieta poziom wapnia jest odpowiedni do twojego wieku i indywidualnych zapotrzebowań? Jeśli nie – najwyższa pora to zmienić zatem do dzieła!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze