Źródła wapnia
BEATKA • dawno temuWapń to ważny budulec kości. Tego pierwiastka nasz organizm potrzebuje w największych ilościach. Niestety coraz częściej cierpimy na niedobory wapnia. Jest to o tyle dziwne, że źródeł wapnia jest dużo i produkty w niego bogate są ogólnie dostępne. Do wypłukiwania wapnia z organizmu przyczyniają się: nadmierne picie kawy, spożywanie napojów energetycznych, stresująca praca i długotrwałe przebywanie w stresie, uboga dieta dla zdrowia.
Wapń w jedzeniu
Gdzie szukać wapnia? Do najlepszych dostarczycieli wapnia należą:
- żółte sery,
- mleko i przetwory mleczne,
- sardynki w oleju,
- szczypiorek,
- natka pietruszki,
- sola.
Osoby, które cierpią na skurcze nóg, bóle mięśni, mrowienie, drętwienie rąk i nóg, łamliwość kości, osteoporozę i problemy z zębami (szybkie psucie zębów, łamliwość) mogą mieć niedobory wapnia. Inne objawy niedoborów to: słabe bicie serca, krwotoki z nosa i problem z zatamowaniem krwawienia, częste depresje, stany lękowe.
Przedawkowanie minerałów jest równie niezdrowe, jak ich brak. Dlatego, jeżeli cierpisz na zaparcia, nudności, brak apetytu, być może masz zbyt dużo wapnia w organizmie. Przedawkowanie magnezu utrudnia wchłanianie cynku i żelaza oraz powoduje powstanie kamieni nerkowych.
Rola wapnia w organizmie
Obecny tryb życia nie sprzyja zdrowiu – niewłaściwa dieta i styl życia wyniszczają organizm, zamiast go wzmacniać. Zbyt małe ilości ryb w diecie, mało mleka, za to codzienne wypijanie napojów typu cola, picie dużych ilości kawy, jedzenie wysoko przetworzonej żywności. W organizmie człowieka znajduje się mniej więcej kilogram wapnia. Głównie znajduje się on w kościach i zębach. Ponieważ układ kostny cały czas przyjmuje wapń, my musimy zadbać o dostarczenie tego pierwiastka do organizmu.
Wapń:
- wpływa korzystnie na stan naszego uzębienia,
- buduje i wzmacnia kości,
- poprawia pracę układu nerwowego,
- korzystnie wpływa na pracę serca,
- reguluje ciśnienie tętnicze,
- jest niezbędny do leczenia alergii,
- poprawia krzepliwość krwi.
Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na wapń? Jest to zależne od naszego wieku. W grupie osób, które potrzebują więcej wapnia znajdują się: młodzież 14–18 lat, kobiety po 50 roku życia, kobiety w ciąży i kobiety karmiące. U osób starszych zdolność wchłaniania wapnia zmniejsza się. W normalnych warunkach organizm przyswaja z jedzenia raptem 40% wapnia. Sód w znacznym stopniu utrudnia wchłanianie wapnia. Dlatego też miłośnicy słonych potraw (słone zupy, niezdrowe przekąski typu: słone paluszki, chipsy) i kawosze są narażeni na niedobory. Osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki kawy powinny pić też mleko. Jeśli wypijasz codziennie 3 filiżanki kawy, pij też 4 szklanki mleka.
Przyswajanie wapnia zmniejsza się też pod wpływem zbyt dużej ilości podaży białka w mięsie. Nie należy rezygnować z nabiału. Mleko i produkty mleczne również są bogate w białko. Wchłanianie wapnia ograniczają również: szpinak, buraki, botwinka, rabarbar. Niemniej jednak nie można ich wyrzucać całkowicie ze swojej diety. Warzywa te są bogactwem innych minerałów i witamin.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze