Źródła magnezu
URSZULA ROGALSKA • dawno temuBrak umiejętności skupienia uwagi przy jednoczesnych problemach ze snem i dodatkowo występującą drażliwością może świadczyć, że organizmowi zwyczajnie brakuje magnezu. Warto wówczas przeanalizować swoją dietę, by przyuważyć, czy czasem produkty bogate w ten składnik nie zostały nieświadomie wyeliminowane z codziennego jadłospisu. Na które produkty należy zwrócić szczególną uwagę?
Właściwości magnezu
Organizm ludzki potrzebuje dużo energii do całodziennego aktywnego funkcjonowania. Świat wymaga od nas ciągłego biegania, szybkiego życia, co automatycznie ma wpływ na zwiększone zapotrzebowanie na magnez. Pierwiastek ten ma duże znaczenie w regulacji pracy tarczycy, wspomaga leczenie astmy lub zapalenia oskrzeli. Magnez potrzebny jest także w ochronie organizmu przed szkodliwymi pierwiastkami, tj. ołów czy rtęć, a ponadto przed występowaniem kontuzji mięśni, jak i osteoporozy. Jego właściwości wykorzystywane są przez osoby narażone na duży wysiłek fizyczny, a także umysłowy oraz po przebytym długim leczeniu. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie poziomu magnezu, początkowo poprzez obserwowanie u siebie objawów typowych dla niedoboru tego pierwiastka. Zalicza się do nich rozdrażnienie, ogólną nerwowość nierzadko odczuwaną w postaci kłucia serca, nierównej jego pracy (tzw. kołatania), ale także gdy zaczynają drgać powieki, mięśnie. Warto wówczas wykonać badania krwi w celu sprawdzenia poziomu magnezu. Za normę podaje się wartość 1,9–2,5 mg/dl (0,8–1,0 mmol/l). Głównie jednak niezbędne jest kontrolowanie diety, by uzupełnić ją w produkty bogate w magnez.
Produkty bogate w magnez
Odpowiednie przyswajanie magnezu jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z pożywienia dostarczane jest 30–40 procent magnezu. W zależności zatem od stopnia przyrządzenia i dostarczenia produktów organizmowi kształtuje się poziom jego przyswajalności. Dlatego warto zwrócić uwagę, że tylko wybrane wody mineralne mają dużą zawartość magnezu. Dodatkowo sporą ilość tego pierwiastka można znaleźć w kaszy gryczanej, ciecierzycy, soi, warzywach strączkowych, płatkach owsianych i orzechach laskowych, jak i pestkach dyni. Ponadto w rybach typu dorsz, łosoś, pstrąg, makrela można znaleźć dużą ilość magnezu. Oczywiście nie wolno zapominać o produktach słodkich, tj. kakao i gorzka czekolada. Jeżeli jednak chodzi o owoce, to najwięcej magnezu przekazywane jest poprzez spożywanie bananów. Warto wiedzieć, że organizm wypłukuje magnez poprzez częste picie kawy, alkoholu, soków, jedzenie słodyczy, ale także spożywanie produktów poddanych obróbce termicznej. Istotne jest zatem przestrzeganie dziennego zapotrzebowania na magnez, bo zarówno niedobór, jak i nadmiar prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości. W przypadku tego drugiego może wystąpić biegunka, nudności, a nawet dojść do śpiączki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze