Magnez w jedzeniu
BEATKA • dawno temuDieta dla zdrowia powinna obfitować w witaminy i minerały. Magnez pełni w organizmie człowieka ważną rolę, jest minerałem antystresowym i antydepresyjnym. Odpowiednie ilości magnezu dostarczane w diecie pomagają lepiej sobie radzić ze stresem i z depresją. Magnez wpływa korzystnie na samopoczucie, nastrój. Znaleźć go można choćby w czekoladzie. A kto z nas jej nie lubi? Poza pozytywnym wpływem na nastrój, magnez zapobiega zatruciom, alergiom, stanom zapalnym.
Magnez w pożywieniu
Na niedobory magnezu cierpimy rzadko, gdyż magnez znajduje się w wielu produktach. Zawartość magnezu w konkretnych pokarmach (w 100 g) to: pestki dyni – 520 miligramów, kakao gorzkie – 420 miligramów, koper – 377 miligramów, natka pietruszki – 291 miligramów, migdały – 257 miligramów, soja – 250 miligramów, kasza gryczana – 218 miligramów, fasola biała – 169 miligramów, czekolada gorzka – 165 miligramów, orzechy laskowe – 140 miligramów, płatki owsiane – 129 miligramów, groch – 124 miligramy, jabłka ze skórką – 104 miligramy, orzechy włoskie – od 130 do 190 miligramów.
Zamiast więc sięgać po bezwartościowe przekąski typu chipsy, lepiej jest zjeść gorzką czekoladę lub pestki dyni. Niezdrowe przekąski, sztucznie wyprodukowane, poddane obróbce chemicznej są pozbawione jakichkolwiek składników odżywczych, w tym witamin i minerałów, mają za to puste kalorie. Warto przekonać się do zdrowych przekąsek. Na stole zamiast chipsów lepiej postawić miseczkę z orzechami, pestkami lub jabłkami.
Ponieważ produkty zawierające magnez dość często goszczą na naszym stole, nie ma potrzeby inwestowania w suplementy diety. Minerały z pożywienia są lepiej przyswajalne przez organizm niż minerały sztuczne. Warto urozmaicić posiłki tak, by znalazły się w nich produkty bogate w magnez. Owsianka na zdrowe śniadanie będzie skarbnicą witamin i minerałów. Zapotrzebowanie na magnez u dorosłego człowieka to 300–400 mg w ciągu dnia.
Właściwości magnezu
Czy wiesz, że to właśnie magnez wpływa pozytywnie na twoje samopoczucie? Jeżeli jesteś narażona na długotrwały stres lub masz tendencje do popadania w stany depresyjne, zadaj o uzupełnienie magnezu. Magnez pomaga organizmowi walczyć ze stresem i depresją, poprawia nastrój i korzystnie wpływa na samopoczucie. Niedobory magnezu odbijają się nie tylko na twojej kondycji psychicznej, ale też wpływają na wygląd zewnętrzny. Zbyt mała ilość magnezu powoduje pękanie paznokci i nadmierne wypadanie włosów.
Magnez zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych, gdyż zwiększa wydzielanie żółci. Poza tym wpływa korzystnie na stan kości i mięśni. Stanowi też budulec dla mózgu. Jeżeli masz problemy z koncentracją, wzbogać swoją dietę o magnez. Niedobory magnezu mogą przyczynić się do powstawania wad serca (niedobór magnezu objawia się kłuciem w sercu), do pojawienia się nadpobudliwości lub stanów lękowych. Magnez wpływa na jakość snu i pomaga na problemy ze snem. W wyniku niedoborów tego pierwiastka mogą pojawić się problemy ze wzrokiem. Jeżeli mimo wzbogacania diety, nadal mamy problemy z niedoborem magnezu, należy skontaktować się z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze