Awitaminoza - czy grozi twojemu dziecku?
PATRYCJA • dawno temuAwitaminoza to brak konkretnej witaminy w organizmie lub grupy witamin. W konsekwencji niedoborów, zaburzona zostaje przemiana materii. Jakie są przyczyny i skutki awitaminozy oraz jak ją rozpoznać?
Przyczyny braku witamin
- Niedobór witamin w organizmie spowodowany jest przede wszystkim błędami żywieniowymi. Uleganie zachciankom dziecka może skończyć się na serwowaniu co dzień frytek i hamburgerów. Postaraj się urozmaicić monotonne menu. Do diety dziecka wprowadź koniecznie warzywa i owoce, produkty mleczne i tłuszcze roślinne.
- Innym powodem braku witamin jest niewłaściwe przygotowywanie posiłków. Pamiętaj, że zbyt długie gotowanie warzyw pozbawia je najcenniejszych substancji. Podobnie jest z kilkukrotnym odgrzewanie potraw. Sprawdzaj datę ważności na produktach i przechowuj je w ciemnym i chłodnym miejscu. Nie zamrażaj ponownie raz rozmrożonych produktów.
- Dostarczanie dziecku w posiłkach zbyt małych porcji witamin, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu lub podczas zwiększonego wysiłku fizycznego, również może skończyć się awitaminozą.
- Niezależne od nas braki witamin w organizmie wynikają ze schorzeń układu pokarmowego, w wyniku których zaburzony zostaje proces wchłaniania witamin.
- Co gorsza, niedobór jednej witaminy uniemożliwia wchłanianie innych składników (np. niedobór witaminy D uniemożliwia wchłanianie wapnia).
Objawy braku witamin
Objawy awitaminozy uzależnione są od tego, której witaminy brakuje. Inne objawy będzie dawał niedobór witaminy A (tzw. "kurza ślepota", przesuszona skóra), a inne witaminy B2 (zajady, brak apetytu). Dziecko z awitaminozą często choruje, jest apatyczne i osłabione. Występują u niego zmiany skórne a jakiekolwiek zadrapania goją się długo. W przypadku podejrzenia awitaminozy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Brak witamin w organizmie — zagrożenia
- Niedobór witaminy A grozi ślepotą zmierzchową, wystąpieniem zespołu suchego oka oraz rozmiękaniem rogówki.
- Niedobór witamin z grupy B prowadzi do choroby Beri beri (brak witaminy B1), pelagry (brak witaminy PP), niedokrwistości (brak witaminy B12).
- Na skutek niedoboru witaminy C pojawia się szkorbut.
- Brak witaminy D prowadzi do krzywicy.
- Awitaminoza witaminy K skutkuje słabą krzepliwością krwi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze