Choroby nerek u dzieci
BEATKA • dawno temuChoroby nerek u dzieci nie zawsze wywołują charakterystyczne objawy. Niekiedy przebiegają zupełnie bezobjawowo, a w innych wypadkach dają słabe oznaki. Dlatego też choroby nerek zostają wykrywane dość późno, a wtedy znajdują się już w zaawansowanym stadium. W rozpoznaniu chorób nerek ważna jest obserwacja dzieci przez rodziców. Gdy dorośli zauważą podejrzane dolegliwości, powinni zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
Najczęstsze choroby nerek
- Zakażenie nerek i dróg moczowych
Obie dolegliwości występują najczęściej. Odmiedniczkowe zapalenie nerek charakteryzuje gorączka, ból w okolicy lędźwiowej, dreszcze, ból brzucha. Zapalenie nerek może też rozwijać się bez wyraźnych objawów. Zakażenie dróg moczowych przebiega pod postacią zapalenia pęcherza moczowego. Dolegliwości powodowane przez zapalenie to potrzeba częstego oddawania moczu, bolesność i pieczenie towarzyszące mikcji, bóle brzucha zwłaszcza w dolnej jego części.
- Zapalenie kłębuszków nerkowych
U dzieci bardzo często występują stany zapalne drobnych naczyń krwionośnych kłębuszków. Choroba może mieć charakter ostry lub przewlekły. Zapalenie występuje razem z białkomoczem i krwinkomoczem.
- Nerczyca
Inaczej zespół nerczycowy. Odpowiedzialna za tę chorobę jest nadmierna przepustowość białka przez ściany naczyń krwionośnych kłębuszków. W ten sposób do moczu dostaje się nadmierna ilość białka. Nerczyca objawia się obrzękiem nóg, obrzękiem okolicy lędźwiowej i obrzękiem powiek. Nadmiar płynu zbiera się też w jamie brzusznej i jamie opłucnowej.
- Nefropatia cukrzycowa
Nefropatia cukrzycowa są to zmiany chorobowe nerek powstałe na skutek długoletniej cukrzycy insulinozależnej.
- Kamica nerkowa
Kamienie w miedniczce, moczowodzie i pęcherzu moczowym mogą przyczynić się do niedrożności układu moczowego. Przez zablokowanie odpływu moczu może dojść do zniszczenia nerki albo zakażenia. O kamicy nerkowej świadczą ból w okolicy nerkowej, bezmocz i gorączka.
- Torbielowatość nerek
Inaczej wielotorbielowate zwyrodnienie nerek. Jest to jedna z wad wrodzonych nerek. Na czym polega? Na tworzeniu się w nerkach specyficznych cystowatych tworów.
W obrębie nerek występują też inne wady rozwojowe, które polegają najczęściej na nieprawidłowej budowie tego organu. Inne wady rozwojowe to: wsteczny odpływ moczu z pęcherza do moczowodów, zwężenie poszczególnych odcinków układu moczowego.
Objawy chorób nerek
Na jakie objawy u dzieci powinni zwrócić uwagę rodzice? Do najczęstszych objawów chorób nerek należą:
- stały ból lokalizujący się w okolicy lędźwiowej pod żebrami,
- zmiany zabarwienia moczu (ciemny kolor, krwisty mocz),
- obrzęknięte kończyny dolne i górne, obrzęknięte powieki,
- ból w trakcie oddawania moczu,
- pieczenie w trakcie oddawania moczu,
- częstomocz,
- moczenie nocne,
- nietrzymanie moczu w dzień,
- zmieniony zapach moczu,
- podwyższone ciśnienie krwi,
- niedokrwistość trudna do wyleczenia,
- inne objawy, tj. drażliwość, zmniejszony apetyt, gorączka.
Ból w okolicy lędźwiowej może być obustronny lub jednostronny. Prawidłowy kolor moczu to kolor bursztynowy. Jeżeli mocz ma zabarwienie czerwone lub krwiste, prawdopodobnie jest to znak uszkodzenia nerek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze