Jak dbać o oczy dziecka?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuOczy dziecka są bardzo delikatne, dlatego też powinnaś o nie starannie zadbać. Nigdy nie bagatelizuj podrażnień, gdyż mogą one świadczyć o infekcji lub stanie zapalnym gałki ocznej lub aparatu ochronnego oka. Zwróć szczególną uwagę na swędzenie, opuchliznę i gęstą wydzielinę, które mogą zwiastować poważny problem. Zapoznaj się z najczęstszymi przyczynami infekcji oczu, ich objawami i profilaktyką oraz sprawdź, kiedy warto udać się do specjalisty.
Zapobieganie infekcjom oczu dziecka
Infekcje oka przeważnie spowodowane są bakteriami i wirusami. Do innych przyczyn należą urazy mechaniczne, czyli zadrapania i zatarcia. Pamiętaj, że łzawienie i swędzenie oczu może świadczyć o alergii lub przeziębieniu. Aby skutecznie zapobiegać problemom z oczami dziecka, zadbaj o ich higienę. Jak podkreśla lek. med. Iwona Mazurek-Michałek, okulistka dziecięca ze Szpitala Med Polonia w Poznaniu, do przemywania oczu dziecka użyć można jednorazowych wacików nasączonych solą fizjologiczną. Każde oko czyścić należy oddzielnym wacikiem. Zabieg wykonujmy dwa razy dziennie w sposób spokojny i delikatny, zaczynając od zewnętrznego kącika oka i kierując się do kącika wewnętrznego. W kącikach gromadzi się naturalna wydzielina, która może powodować rozwój bakterii i przyczyniać się do chorób, dlatego regularne przemywanie tych miejsc jest szczególnie ważne.
Wirusowe infekcje oczu są zaraźliwe. Jak twierdzi specjalistka, maluch może się nimi zarazić choćby przez kontakt z chorym człowiekiem lub używanymi przez niego przedmiotami, takimi jak ręcznik. Warto wykształcić u dziecka nawyk częstego mycia rąk i nauczyć je, by nie pocierało oczu dłońmi. O higienie nie powinni zapominać także rodzice. Po każdym oczyszczeniu oka dziecka, nie tylko w trakcie infekcji, należy dokładnie umyć ręce, co uniemożliwi przenoszenie zarazków.
Objawy infekcji oczu dziecka
Niepokój powinno wzbudzić zaczerwienienie, pieczenie lub częste tarcie oczu przez malucha. W celu odróżnienia infekcji od alergii lub łzawienia przyjrzyjmy się wydzielinie. Przezroczysta, przypominająca łzy, oznacza najczęściej chorobę wirusową, śluzowa – alergię, a żółta, gęsta i mętna – infekcję bakteryjną. W trzecim przypadku należy niezwłocznie udać się do specjalisty.
Nie wolno lekceważyć ropienia oczu dziecka. Gdy po przebudzeniu w oczach malucha pojawiają się niewielkie „śpioszki” nie musisz się niepokoić. Jednak obfita wydzielina na powiekach i zlepione rzęsy, którym często towarzyszy ból i gorączka, zwiastują problem i wymagają konsultacji lekarskiej. Po badaniu lekarz stwierdzi, co dolega dziecku i podejmie odpowiednie leczenie. Problemu można pozbyć się np. dzięki maściom i kroplom do oczu. Gdy u malucha występuje łzawienie, zaczerwienienie i obrzęk wywołany alergią, konieczne jest przyjmowanie leków przeciwalergicznych – poucza okulistka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze