Ropienie oczu u dziecka
URSZULA ROGALSKA • dawno temu • 2 komentarzeRopiejące oko zawsze powoduje zaniepokojenie rodziców. Nie zawsze jest to podstawne. Warto odpowiednio przemywać oczy dziecka, obserwować je i w razie niepokojących objawów zgłosić się do lekarza. Oczywiście, jeżeli ropienie nie ustanie w okresie do 3 dni, warto oprócz wizyty u pediatry przejść się do okulisty, który dokładnie stwierdzi, co jest przyczyną długo utrzymującego się ropienia oczek u dziecka.
Przyczyny ropienia oczu u dziecka
Oczy jako zmysłu wzroku nierzadko są narażone na występowanie infekcji, np.
zapalenia spojówek. Wystarczy odrobina brudu, piasku, która wpadnie do oka lub np. zwyczajne przetarcie oczu brudną dłonią i już dochodzi do ich zainfekowania. Ponadto do ropienia oczu dochodzi także w przypadku zatkania przewodu nosowo-łzowego. Ta przypadłość najczęściej pojawia się u niemowląt i noworodków, a wraz z wiekiem dochodzi do niej rzadziej. Ropiejące oko u dziecka może okazać się pierwszym objawem występującej dość często u dzieci wady, zwanej zwężeniem kanalika łzowego, która powoduje zastój łez, nierzadko prowadząc do infekcji. Ważne jest jednak spokojne obserwowanie stanu oczu dziecka i domowe interweniowanie, by zminimalizować wydzielanie się ropy z oczu.
Charakterystyczne objawy ropienia oczu u dziecka
Zainfekowane oko może w pierwszych momentach swędzieć dziecko. Przez częste przecieranie go, drapanie, dziecko może szybko podrażnić powiekę, ale i inną część oka. Można również zaobserwować pojawienie się dość dobrze widocznych czerwonych żyłek. Nierzadko w okolicy oczu następuje zaczerwienienie i dodatkowo po spaniu często dziecko ma posklejane powieki. W ciągu dnia w kącikach oczu widać żółtawą, suchą lub gęstą mokrą wydzielinę – ropę. Warto wówczas zastosować odpowiednią pielęgnację i obserwować oczy dziecka.
Pielęgnowanie oczu u dziecka
Zaropiałe oczy u dziecka należy w domu w prawidłowy sposób przemywać kilka razy dziennie roztworem soli fizjologicznej. Istotne jest przestrzeganie zasady przemywania oczu wacikiem nasączonym roztworem od strony ucha do strony nosa, czyli od zewnętrznej do wewnętrznej strony. Trzeba pamiętać, że jednym wacikiem przemywamy tylko jeden raz. Przy każdym kolejnym przemywaniu należy wacik zmienić i nanieść nowy roztwór soli fizjologicznej. Nierzadko dodatkowo pomaga wykonywanie masażu wewnętrznej strony oka, czyli masowanie w celu odetkania kanalika łzowego. Jeżeli jednak w przeciągu 3 dni wydzielina nie zmniejszy się, zaczerwienienie oczu pozostaje nadal, konieczne jest skonsultowanie się z pediatrą i dodatkowo z okulistą. Lekarz odpowiednio zdiagnozuje przyczynę ropienia oczu u dzieci i zastosuje indywidualny system wyleczenia. W przypadku infekcji najczęściej stosowane jest zakraplanie oczu dziecka specjalnymi kroplami lub stosowanie maści antybakteryjnej. Kilkakrotne przemywanie oczu dziecka wraz z zastosowanym leczeniem powinno szybko przynieść wyleczenie stanu oczu u dziecka.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze