Rodzi się coraz więcej dzieci z Zespołem Downa
URSZULA ROGALSKA • dawno temuRaporty naukowe donoszą, że niebezpiecznie wzrasta liczba dzieci, które rodzą się z Zespołem Downa. Naukowcy stwierdzili, że występowanie tej przypadłościu żywo urodzonych dzieci wzrosło o około 31% w latach 1979 i 2003,a od 9 do 11,8 na 10.000 żywych urodzeń w 10 regionach USA.
Zespół Downa jest spowodowany przez nieprawidłowy podział komórek na początku rozwoju płodu. Eksperci medyczni uważają, że często zaczyna się w komórce jajowej przed lub w momencie poczęcia — błąd rzadziej pojawia się w plemnikach. Jednak nadal nie wiadomo, co dokładnie powoduje nieprawidłowy podział komórek.
Najprawdopodobniej ta niepokojąca zmiana wynika z faktu, iż coraz starsze matki rodzą dzieci. Podczas badań okazało się, że znacznie wzrosła wśród niemowląt urodzonych przez starsze matki — za to nieznacznie spadła urodzeń wśród młodszych kobiet. Wiek matki jest zresztą dobrze znanym czynnikiem ryzyka urodzenia dziecka z Zespołem Downa.
Drugim czynnikiem mającym zdaniem badaczy wpływ na taką sytuację jest… rozwój medycyny. Obecnie bowiem nawet dzieci z dużymi wadami są leczone — i przeważnie udaje się utrzymać je przy życiu.
Jak powstaje Zespół Downa? Podczas poczęcia, geny są grupowane w celu uzupełnienia naszych chromosomów. Zazwyczaj dziecko odziedziczy 46 chromosomów, 23 od każdego z rodziców. Nieprawidłowy podział komórek, który jest związany z zespołem Downa powoduje powstanie extra materiału genetycznego — dodatkowego chromosomu.
źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze