Coraz więcej wydajemy na prywatne leczenie
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuW 2009 roku Polacy wydadzą na leczenie prywatne ponad 15 miliardów złotych. Wydatki te wzrosły w ostatnich latach prawie dwukrotnie. Dla porównania: fundusz NFZ przeznaczony na służbę zdrowia w 2008 roku wyniósł… 35 mld złotych.
Coraz więcej płacimy za usługi medyczne z własnej kieszeni. Pomijając wydatki na leki, Polacy zostawią w kasach prywatnych lekarzy 15 mld złotych w 2009 roku. Kwota ta rośnie z roku na rok, jeszcze w 2005 roku kwota ta wynosiła 9 mld. Jak wyliczył PricewaterhouseCoopers (PwC), tylko w przychodniach świadczących usługi stomatologiczne i podstawową opiekę w miejscu zamieszkania wydamy w tym roku blisko 7 mld zł, podczas, gdy w 2005 roku były to 3 mld zł.
Sytuacja ta jest efektem szeroko posuniętej prywatyzacji w stomatologii oraz w sektorze badań, w tym rentgena, tomografii itp. Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że ponad 80 proc. osiedlowych przychodni obsługiwana jest przez prywatne spółki. To z kolei sprawia, że bardzo rozwijają się przychodnie specjalistyczne oraz obowiązujące w nich abonamenty. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. szpitale jednodniowe i specjalistyczne, które świadczą usługi w kilku wybranych dziedzinach, np. ortopedii czy chirurgii kosmetycznej. Rośnie liczba szpitali porodowych, ale na ich temat dokładnych danych nie ma nawet resort.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze