Jak przespać noc z katarem?
DANUTA CAPIGA • dawno temuKażdy z nas wie, że katar jest uciążliwą dolegliwością, a nocą staje się koszmarem. Jest chorobą wywołaną przez różne wirusy. Błona śluzowa staje się obrzęknięta i produkuje wodnistą wydzielinę. To właśnie prowadzi do trudności w oddychaniu.
Każdy z nas wie, że katar jest uciążliwą dolegliwością, a nocą staje się koszmarem. Jest chorobą wywołaną przez różne wirusy. Błona śluzowa staje się obrzęknięta i produkuje wodnistą wydzielinę. To właśnie prowadzi do trudności w oddychaniu.
Katar choć często utrudnia nam życie, pomaga też walczyć z infekcją. Kichanie i częste wydmuchiwanie nosa pozwala pozbyć się z dróg oddechowych nie tylko wydzieliny błon śluzowych, ale i wirusów. Zarówno domowe sposoby na katar jak i preparaty apteczne przynoszą ulgę w nieżycie nosa.
Jest kilka metod walki z objawami kataru
Pomocne są spraye z wodą morską, które nawilżają błonę śluzową, rozrzedzają wydzielinę, zmniejszają obrzęk.
Przy pierwszych objawach kataru należy zażywać witaminę C, rutinoscorbin i preparaty wapnia, które uszczelniają naczynia krwionośne.
Pomocna może się okazać gorąca kąpiel z dodatkiem olejku sosnowego, eukaliptusowego, miętowego. Olejkami eterycznymi można skropić poduszkę, na której śpimy, wlać do kominka do aromaterapii lub do nawilżacza powietrza.
Suche powietrze podrażnia przekrwioną i obrzmiałą błonę śluzową. Dlatego należy często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, włączać nawilżacze lub wieszać na grzejnikach pojemniki z wodą. Pomieszczenie nie może być przegrzane, optymalna temperatura to 18–20 stopni.
Dobrym sposobem są inhalacje ziołowe. Pomagają udrożnić nos, działają odkażająco i przeciwzapalnie. Można je wykonać inhalatorem elektrycznym lub sprawdzonym sposobem domowym. Trzeba wrzucić do miski z gorącą wodą zioła jak rumianek, lipa, tymianek, szałwia, nachylić się nad miską, przykryć głowę ręcznikiem i przez 10 minut wdychać aromatyczną parę.
Sposobem na katar są krople i żele do nosa. Udrażniają szybko nos, przynoszą ulgę w oddychaniu, zmniejszają obrzęk błony śluzowej, obkurczają naczynia krwionośne. Należy jednak je stosować z umiarem, nie dłużej niż 3–4 dni. Nadużywanie kropli może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej i spowodowania tzw. chronicznego kataru.
Sprawdzają się też „babcine sposoby”, jak picie dużej ilości herbaty z malinami lub sokiem z czarnego bzu, dodawanie czosnku do kanapek i różnych potraw. Czosnek ma silne działanie antybakteryjne.
Pamiętać też trzeba o częstym myciu rąk, przede wszystkim po każdym oczyszczaniu nosa jednorazowymi chusteczkami.
Źródło: informacja prasowa Aneta Zembik
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze