Przyczyny chorób zawodowych
OLGA CHOJNACKA • dawno temuBez względu na to, czy pracujemy w fabryce czy w biurze, jesteśmy narażeni na chemiczne obciążenia w miejscu pracy. Niech nie zwiedzie nas nowocześnie urządzone biuro, w którym klimatyzacja zapewnia nam odpowiednią temperaturę, w którym korzystamy z czystych urządzeń biurowych, a dokoła panuje cisza zakłócona tylko szumem komputera czy kserokopiarki.
Klimatyzacja
Pracownicy przebywający na co dzień w pomieszczeniach klimatyzowanych narażeni są na częste przeziębienia, występowanie kaszlu, chrypki, stanów zapalnych gardła, na pieczenie oczu oraz senność. Osoby mające problemy ze wzrokiem muszą zrezygnować z soczewek kontaktowych ze względu na wysychanie spojówek. Poza tym filtry w instalacji wykonane z mieszaniny włókien mineralnych, szklanych i ceramicznych prawdopodobnie mają działanie rakotwórcze. Ze względu na te zagrożenia najlepsza byłaby całkowita rezygnacja z urządzeń klimatyzacyjnych na rzecz naturalnego wietrzenia pomieszczeń. Jeżeli jednak klimatyzacja jest niezbędna, lepsza od starego systemu jest instalacja umożliwiająca zmiany objętości strumienia nawiewanego powietrza. Jej wadą jest jednak rzadkie wymienianie zużytego powietrza. Inną możliwością jest doprowadzanie czystego powietrza przez otwory w podłodze. Przeciwnicy takiego rozwiązania uważają jednak, że zbierający się na podłodze pył jest wyrzucany w przestrzeń pomieszczenia.
Oświetlenie
Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że najmniejsze obciążenie pracą jest wtedy, gdy miejsce pracy znajduje się blisko okna. Ciągłe przebywanie w pomieszczeniu oświetlonym sztucznym światłem u osób nadwrażliwych może doprowadzić do częstych zmian nastroju, złego samopoczucia, a nawet depresji. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma okien, najlepszym rozwiązaniem są świetlówki czy nowoczesne promienniki energooszczędne zamiast zwykłej żarówki. Dobre oświetlenie uzyskuje się także za pomocą źródeł szeroko widmowych, nazywanych źródłami światła dziennego. Przy braku możliwości korzystania z naturalnego światła, zawsze należy zapewnić sobie jak najlepszy dostęp do oświetlenia sztucznego i w takim miejscu ustawić biurko.
Dym tytoniowy
Nikogo nie trzeba przekonywać, że papierosy są szkodliwe i mogą prowadzić do zachorowania na raka. Przebywanie w zadymionych pomieszczeniach jest tak samo groźne jak samo palenie, dlatego niepalący mogą się domagać, aby w ich pokoju panował zakaz palenia.
Hałas
Hałas jest najczęstszą przyczyną chorób zawodowych. Powoduje on wzrost ciśnienia krwi, napięcie mięśni, pogorszenie funkcji układu trawiennego, a w następstwie przewlekłe choroby stresogenne. W biurach hałas ten wzmaga dźwięk drukarek, kserokopiarek czy często dzwoniących telefonów, a szkodliwy dla zdrowia jest już poziom natężenia hałasu około 55 decybeli. W trosce o zdrowie pracowników pracodawcy powinni pomyśleć o dźwiękochłonnych tapetach, cichobieżnych maszynach czy ustawieniu głośnych urządzeń w oddzielnych pomieszczeniach. Warto pamiętać także o cichym słuchaniu radia, gdyż muzyka działa kojąco.
Źródła promieniowania elektromagnetycznego
Należą do nich anteny radiowe i telewizyjne, energetyczne linie wysokiego napięcia, przewody sieci trakcyjnej kolei, włączone telefony komórkowe. Powodują bóle głowy, problemy z zasypianiem, skurcze mięśni, uczulenia, a nawet raka.
Zalecenia, o których warto pomyśleć nie tylko w miejscach pracy, ale także w domu:
rzadkie i krótkotrwałe korzystanie z telefonów komórkowych,odłączanie, a nie wyłączanie elektrycznych urządzeń,zachowanie dużej odległości między urządzeniami,zakładanie ekranowanych przewodów, gniazdek itp.,łączenie obwodów elektrycznych w gwiazdę,instalowanie sieci elektrycznych oraz doprowadzającej sygnał od anten do telewizora jak najdalej od sypialni.
Meble biurowe
Niewłaściwie dobrane meble mogą powodować przemęczenie, choroby kręgosłupa, zwiotczenie mięśni.
By uniknąć takich problemów zdrowotnych, wskazane jest, aby:
dostosować stół i krzesło do wzrostu pracownika,krzesła były niewywrotne, miały zaopatrzone w hamulce koła oraz wygodne podpórki do rąk,korzystać z krzeseł kolanowych i podpórek do stóp,unikać tworzyw sztucznych podczas urządzania wnętrz,zrezygnować z wykładzin podłogowych zawierających szkodliwe dla zdrowia substancje.
Monitory komputerowe
Pod wpływem wysokiego napięcia elektrycznego u pracujących przy komputerze może pojawić się: trądzik oraz wypryski, a także choroby oczu i skóry. Użytkownicy komputerów powinni pamiętać o odpowiedniej wilgotności powietrza, uszytym z naturalnych włókien ubraniu oraz butach na skórzanej podeszwie, a także o filtrze, który należy nałożyć na monitor.
Drukarki
Drukarki igłowe powodują nadmierny hałas w pomieszczeniu, natomiast drukarki laserowe emitują ozon, który przyczynia się do nadmiernych bólów głowy, chorób oczu i częstych przeziębień. W tym wypadku ważny jest odpowiedni dostęp świeżego powietrza oraz systematyczna wymiana filtrów.
Kserokopiarki
Toner, który umieszczany jest w kopiarkach, prawdopodobnie ma działanie rakotwórcze. Wydzielany z tych urządzeń ozon powoduje bóle głowy, oczu i przyczynia się do częstszych przeziębień. Najlepiej byłoby korzystać z nowoczesnych, bezpieczniejszych kserokopiarek. Należy uważać, aby pył tonera nie przedostał się do pomieszczenia. Podczas wymiany tonera należy zrezygnować z jedzenia i palenia papierosów, a po jego wymianie dokładnie umyć ręce.
Papier
Papier chemiczny powoduje podrażnienia skóry oraz błon śluzowych.
Przybory do pisania
Mazaki i korektory o intensywnym zapachu zawierają rozpuszczalniki, które prawdopodobnie przyczyniają się do wystąpienia nowotworów. Używając takich przyborów, należy zadbać o odpowiednią wentylację. Najlepsze są wykonane na bazie wodnej.
Spośród chorób zawodowych na pierwszym miejscu pojawia się uszkodzenie słuchu, a następnie choroby skórne.
Aby uzyskać orzeczenie o chorobie zawodowej muszą być spełnione trzy warunki:
choroba musi znaleźć się w wykazie chorób zawodowych,wszystkie objawy powinny wynikać ze szkodliwych czynników w miejscu pracy,musi być określony rodzaj, stopień natężenia i czas działania szkodliwych czynników, sposób wykonywania pracy oraz kontaktu z niebezpiecznymi czynnikami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze