Jak godzić życie zawodowe z prywatnym?

10. Kosztem pracy niszczymy życie prywatne?Dane statystyczne sugerują, że mniej więcej 1/5 osób pracuje więcej niż 10 godzin w ciągu dnia i przez to zaniedbują one własne życie prywatne. Co więcej, niekorzystnie odbija się to na stanie ich zdrowia, gdyż poświęcają one zdecydowanie mniej czasu na aktywność fizyczną oraz przygotowywanie zdrowych posiłków w domu.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

10. Kosztem pracy niszczymy życie prywatne?
Dane statystyczne sugerują, że mniej więcej 1/5 osób pracuje więcej niż 10 godzin w ciągu dnia i przez to zaniedbują one własne życie prywatne. Co więcej, niekorzystnie odbija się to na stanie ich zdrowia, gdyż poświęcają one zdecydowanie mniej czasu na aktywność fizyczną oraz przygotowywanie zdrowych posiłków w domu.

9. Znajdź czas na ćwiczeniaAktywność fizyczna to doskonały sposób na poprawę samopoczucia oraz zniesienie napięcia związanego z nadmiarem pracy. Nie musisz spędzać kilku godzin na siłowni. Wystarczy, że znajdziesz kilka razy w tygodniu czas na to, aby w zaciszu domowym wykonać chociaż 30-minutową serię ćwiczeń. Możesz również przespacerować się po okolicy w czasie przerwy obiadowej. Dzięki temu nie tylko zyskasz pozytywne spojrzenie na otaczający cię świat, ale również zwiększysz swój potencjał umysłowy, a to przełoży się na lepsze wyniki w pracy.
Zdjęcie autorstwa dom brassey draws comics / CC BY

9. Znajdź czas na ćwiczenia
Aktywność fizyczna to doskonały sposób na poprawę samopoczucia oraz zniesienie napięcia związanego z nadmiarem pracy. Nie musisz spędzać kilku godzin na siłowni. Wystarczy, że znajdziesz kilka razy w tygodniu czas na to, aby w zaciszu domowym wykonać chociaż 30-minutową serię ćwiczeń. Możesz również przespacerować się po okolicy w czasie przerwy obiadowej. Dzięki temu nie tylko zyskasz pozytywne spojrzenie na otaczający cię świat, ale również zwiększysz swój potencjał umysłowy, a to przełoży się na lepsze wyniki w pracy.

8. Zaplanuj tygodniowe posiłkiW dzisiejszych czasach trudno znaleźć chwilę na to, aby przygotować w domu zdrowe posiłki, które zabierzemy do pracy. Niestety często kończy się to zakupem dania typu fast food, które nie tylko ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, ale również zaburza koncentrację i utrudnia wykonywanie podstawowych zadań w pracy. Z kolei przez to często musimy zostać po godzinach w pracy. Warto poświęcić trochę czasu w niedzielę na to, aby przygotować porcje obiadowe, które zabierzemy ze sobą w tygodniu do pracy. Można przecież mrozić poszczególne produkty spożywcze.
Zdjęcie autorstwa stevepb / CC BY

8. Zaplanuj tygodniowe posiłki
W dzisiejszych czasach trudno znaleźć chwilę na to, aby przygotować w domu zdrowe posiłki, które zabierzemy do pracy. Niestety często kończy się to zakupem dania typu fast food, które nie tylko ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, ale również zaburza koncentrację i utrudnia wykonywanie podstawowych zadań w pracy. Z kolei przez to często musimy zostać po godzinach w pracy. Warto poświęcić trochę czasu w niedzielę na to, aby przygotować porcje obiadowe, które zabierzemy ze sobą w tygodniu do pracy. Można przecież mrozić poszczególne produkty spożywcze.

7. Nie rezygnuj ze swoich pasjiWiele kobiet w czasie macierzyństwa zapomina o własnych zainteresowaniach i całkowicie poświęca swoją uwagę dziecku. W momencie, gdy staje się ono dorosłym człowiekiem i wyprowadza się z domu, kobiety doznają szoku i nie wiedzą, w jaki sposób wykorzystać wolny czas. Dlatego zawsze pamiętaj o swoich pasjach i staraj się w ciągu miesiąca poświęcać na nie odrobinę czasu.
Zdjęcie autorstwa Stevebidmead / CC BY

7. Nie rezygnuj ze swoich pasji
Wiele kobiet w czasie macierzyństwa zapomina o własnych zainteresowaniach i całkowicie poświęca swoją uwagę dziecku. W momencie, gdy staje się ono dorosłym człowiekiem i wyprowadza się z domu, kobiety doznają szoku i nie wiedzą, w jaki sposób wykorzystać wolny czas. Dlatego zawsze pamiętaj o swoich pasjach i staraj się w ciągu miesiąca poświęcać na nie odrobinę czasu.

6. Ogranicz oglądanie telewizjiCzęstym sposobem na spędzenie wolnego czasu po pracy jest oglądanie telewizji. Wiele osób nawet do obiadu czy kolacji włącza jakiś program TV. Zamiast tego można przecież spędzić czas przy stole wspólnie z rodziną i dowiedzieć się, jak minął dzień osobom bliskim naszemu sercu.
Zdjęcie rodziny / Shutterstock

6. Ogranicz oglądanie telewizji
Częstym sposobem na spędzenie wolnego czasu po pracy jest oglądanie telewizji. Wiele osób nawet do obiadu czy kolacji włącza jakiś program TV. Zamiast tego można przecież spędzić czas przy stole wspólnie z rodziną i dowiedzieć się, jak minął dzień osobom bliskim naszemu sercu.

5. Szanuj swój prywatny czasCzęsto rezygnujesz ze spotkania z bliskimi, bo musisz dłużej zostać w pracy? Potraktuj z tym samym szacunkiem swój prywatny czas i nie gódź się na nadgodziny z byle powodu. W wyjątkowych sytuacjach możesz odwołać plany prywatne, ale nie dopuść, aby stało się to regułą.
Zdjęcie autorstwa Alan Cleaver / CC BY

5. Szanuj swój prywatny czas
Często rezygnujesz ze spotkania z bliskimi, bo musisz dłużej zostać w pracy? Potraktuj z tym samym szacunkiem swój prywatny czas i nie gódź się na nadgodziny z byle powodu. W wyjątkowych sytuacjach możesz odwołać plany prywatne, ale nie dopuść, aby stało się to regułą.

4. Weź urlopW ciągu roku osoba pracująca na cały etat powinna mieć zapewniony dwutygodniowy urlop wypoczynkowy. Dzięki temu można całkowicie zrestartować umysł i naładować się pozytywną energią życiową. Następstwem tego jest zdecydowanie lepsze samopoczucie i większa wydajność w pracy.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

4. Weź urlop
W ciągu roku osoba pracująca na cały etat powinna mieć zapewniony dwutygodniowy urlop wypoczynkowy. Dzięki temu można całkowicie zrestartować umysł i naładować się pozytywną energią życiową. Następstwem tego jest zdecydowanie lepsze samopoczucie i większa wydajność w pracy.

3. Zadbaj o dobry senCzęsto zabierasz pracę do domu i siedzisz nad poszczególnymi zadaniami przez pół nocy? Niestety mylisz się, jeżeli myślisz, że dzięki temu będziesz mógł następnego dnia normalnie wyjść z pracy. Silne zmęczenie zaburzy twoją koncentrację, a tym samym zmniejszy wydolność w pracy. To bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał tego dnia zostać dłużej w biurze.
Zdjęcie autorstwa half alive - soo zzzz / CC BY

3. Zadbaj o dobry sen
Często zabierasz pracę do domu i siedzisz nad poszczególnymi zadaniami przez pół nocy? Niestety mylisz się, jeżeli myślisz, że dzięki temu będziesz mógł następnego dnia normalnie wyjść z pracy. Silne zmęczenie zaburzy twoją koncentrację, a tym samym zmniejszy wydolność w pracy. To bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał tego dnia zostać dłużej w biurze.

2. Wyłącz telefonDzisiejsza technologia oferuje nam telefony z dostępem do sieci – w tym pracowej skrzynki mailowej. Przez to nieustannie kontrolujemy liczbę wiadomości oraz ich treść, a w konsekwencji w czasie wolnym rozmyślamy o wykonywaniu zadań związanych z pracą. To ważne, aby w wolnym czasie całkowicie odciąć się myślami od pracy. Tylko wtedy wydajnie odpoczywamy.
Zdjęcie autorstwa danigeza / CC BY

2. Wyłącz telefon
Dzisiejsza technologia oferuje nam telefony z dostępem do sieci – w tym pracowej skrzynki mailowej. Przez to nieustannie kontrolujemy liczbę wiadomości oraz ich treść, a w konsekwencji w czasie wolnym rozmyślamy o wykonywaniu zadań związanych z pracą. To ważne, aby w wolnym czasie całkowicie odciąć się myślami od pracy. Tylko wtedy wydajnie odpoczywamy.

1. Zastanów się nad swoim dotychczasowym trybem życiaTrudno osiągnąć idealną równowagę pomiędzy życiem prywatnym i pracą, ponieważ nasze oczekiwania co do rutyny dnia codziennego zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Warto jednak od czasu do czasu zatrzymać się na moment i pomyśleć, czy dotychczasowy bieg życia nam odpowiada i czy nie warto wprowadzić drobnych zmian w jego przebiegu.
Zdjęcie autorstwa Creative Ignition / CC BY

1. Zastanów się nad swoim dotychczasowym trybem życia
Trudno osiągnąć idealną równowagę pomiędzy życiem prywatnym i pracą, ponieważ nasze oczekiwania co do rutyny dnia codziennego zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Warto jednak od czasu do czasu zatrzymać się na moment i pomyśleć, czy dotychczasowy bieg życia nam odpowiada i czy nie warto wprowadzić drobnych zmian w jego przebiegu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o soi Możesz uratować życie TOP 5 bezużytecznych prezentów dla pani domu Dlaczego właściwe jedzenie pomaga walczyć ze stresem? SOS dla skóry Wyposaż się w sportowy zegarek marki Adidas! Żywienie w niedokrwistości Jak komponować posiłki maluszka na diecie eliminacyjnej? Ćwiczenia na BOSU Brodawki Niższa waga = dłuższe życie? Lekka dieta na dobry nastrój w upalny dzień