9 małych kroków do lepszego życia
9. Przyjmij pomoc
Naucz się akceptować pomoc i dać sobie pomagać. Przykładowo, pozwól, aby ktoś przytrzymał ci drzwi. Kiedy polegamy na innych, osadzamy się w społeczności i uznajemy, że zasługujemy na miłe rzeczy, nawet jeśli możemy sobie poradzić bez pomocy innych.
8. Pomóż innym
Zwróć uwagę na osoby w otoczeniu, które mogą potrzebować pomocy każdego dnia. Może to być jedynie miłe słowo lub skromny gest, np. podniesienie czegoś, co upuściła inna osoba czy odprowadzenie koszyka dla kogoś w supermarkecie. Takie zachowania są niezwykłe dla obu stron, ponieważ wzmacniają więzi i dobrą wolę. Poza tym, każdy zmaga się z problemami i taki gest może być dla nich niezwykle ważny.
7. Małymi kroczkami do celu
Zrób listę wszystkiego, czego chciałbyś spróbować. Następnie wybierz jedną pozycję z listy i zrób mały krok w celu spełnienia jej. Małymi kroczkami osiągniesz dany cel, a po jego zrealizowaniu będziesz mieć wrażenie, że żyjesz pełnią życia.
6. Zwolnij
Wybierz proste, częste zadanie, które musisz wykonać i zamień je w stan medytacyjny – zwolnij i świadomość skieruj do wnętrza. Przykładowo, kiedy myjesz ręce, skanuj całe ciało i zwróć uwagę na miejsca, które są spięte. Następnie oddychaj głęboko i z każdym wydechem relaksuj tę część ciała.
5. Okaż miłość bliskiej osobie
Czujemy się komfortowo w obecności bliskich nam osób, dlatego traktujemy je nieraz z mniejszym szacunkiem niż osoby obce. Skup się na tym, aby docenić i wspierać kochane osoby. Powiedz bliskiej osobie, jak ją kochasz, jaki wpływ wywarła w twoim życiu i powiedz szczery komplement lub myśl z nią związaną. Oboje poczujecie pozytywny efekt i wzmocniony związek.
4. Wiedz, co cię napędza, a co wyczerpuje
Zapisz wszystko, co robisz w typowy dzień, włącznie z myciem zębów, podróżą do pracy i pomocą w pracy domowej dzieciom. Następnie obok każdej czynności zapisz, czy cię napędza, czy wyczerpuje, jak wpływa na energię i satysfakcję z życia. Kiedy już wszystko zanotujesz, przejrzyj listę i zastanów się, czy możesz zaprzestać lub jak poprawić czynności wyczerpujące, lub jak dodać więcej czynności napędzających. Przykładowo, jeżeli wyczerpuje cię mycie naczyń, możesz w miarę możliwości kupić zmywarkę lub podczas mycia naczyń słuchać ulubionej muzyki.
3. Prowadź dzienniczek
Jednak nie taki zwykły dzienniczek. Zapisuj w nim 3 rzeczy, za jakie jesteś wdzięczny każdego dnia. W niektóre dni najlepszą rzeczą może być gorący prysznic, ale w inne dni może to być cudowna kolacja z przyjaciółmi lub premia w pracy. Po jakimś czasie zauważysz, że pozycji na liście będzie coraz więcej.
2. Zrewiduj osoby w twoim życiu
Osoby, z którymi spędzamy najwięcej czasu mają wpływ na to, jak się czujemy i jakie doświadczenia przytrafiają nam się w życiu. Kim jest 5 najważniejszych osób dla ciebie? Wspierają cię czy ściągają na dno?
1. Stwórz listę czynności
Na liście czynności powinny znaleźć się kroki, które podejmujesz, aby coś osiągnąć. Jeżeli lista rzeczy nie zgadza się z wartościami czy aspiracjami, być może czas zrewidować to, jak spędzasz czas.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze