Przedwczesna menopauza
BEATKA • dawno temuMenopauza to okres w życiu kobiety, w którym jej organizm traci możliwość zajścia w ciążę. Sytuacja ta często jest bardzo trudna dla pań. W okres menopauzy kobiety wstępują zwykle około 45 roku życia. Istnieje również zjawisko nazywane przedwczesną menopauzą.Jest to o tyle trudne do zaakceptowania, że kobiety zauważają u siebie pierwsze objawy menopauzy (zazwyczaj jest to zatrzymanie miesiączki) w momencie, w którym się ich jeszcze nie spodziewają. Wczesna menopauza może wynikać z zaburzeń hormonalnych.
Przyczyny i objawy przedwczesnej menopauzy
Wśród przyczyn wczesnej menopauzy szukać należy zapis w genach. Kobiety, których babcie lub mama miały przedwczesną menopauzę, są bardziej narażone od innych. Ryzyko zwiększa się aż o 50% u kobiet, które są nałogowymi palaczkami. Zaobserwowano również, że wczesna menopauza zdecydowanie częściej występuje u pań, które mają siostry bliźniaczki (jedno- lub dwujajowe). Innej przyczyny przedwczesnej menopauzy należy dopatrywać się w chorobach z autoagresji (układ odpornościowy niszczy własne tkanki). Do chorób takich należy autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba przewlekła) czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Panie trzydziestoletnie nie są przygotowane psychicznie na menopauzę i jeżeli lekarz postawi taką diagnozę, jest to dla nich dużym szokiem. Co to jest przedwczesna menopauza? Wczesna menopauza występuje u kobiet przed czterdziestym rokiem życia. Bardzo często jedynym objawem menopauzy jest brak miesiączki. I choć okres zanika i nie pojawia się nawet po kilku miesiącach, kobiety rzadko kiedy wiążą to z klimakterium. Brak podejrzeń może wynikać z faktu, że wcześniej kobiety miały nieregularne miesiączki. W odróżnieniu od menopauzy właściwej, jej wczesnej wersji nie zwiastują uderzenia gorąca czy wahania nastroju. Ewentualne rozdrażnienie tłumaczone jest przepracowaniem, stresem, brakiem snu. W bardzo rzadkich wypadkach menopauza występuje u kobiet dwudziestoparoletnich.
Badania na menopauzę
Kiedy zgłosić się do lekarza? Panie przed 40. rokiem życia, u których miesiączka nie wystąpiła od 4 miesięcy. Najlepszym lekarzem będzie ginekolog-endokrynolog. Lekarz rozpocznie badania od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego. Dlatego przed wizytą przypomnij sobie, jakie choroby przebyłaś w dzieciństwie oraz choroby występujące w rodzinie. Badania umożliwiające postawienie diagnozy to: USG jajników i macicy, badanie krwi, które pozwoli stwierdzić stan dojrzewania pęcherzyków i produkcję estrogenu, kontrola poziomu prolaktyny, hormonów tarczycy i TSH (wydzielanego przez przysadkę).
Przedwczesna menopauza jest wykrywana wtedy, gdy FSH jest podwyższone, poziom estrogenów niski, a poziom T3, T4, TSH i prolaktyny utrzymuje się na właściwym poziomie.Najczęstszą terapią jest przyjmowanie estrogenów i progesteronu, które zapobiegną zanikowi czynności jajników. Lekarz musi ustalić czas leczenia menopauzy i dawki hormonów. Jeżeli leczenie jest skuteczne, a objawy menopauzy się cofają (to znaczy, gdy powraca owulacja i miesiączka), dawkę leków stopniowo się zmniejsza, aż do zupełnego ich wyeliminowania. Jeżeli jednak objawy przedwczesnej menopauzy nie cofają się, leczenie należy kontynuować do osiągnięcia przez kobietę 50 lat.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze