Menopauza a współżycie
AMELIA • dawno temuW czasie menopauzy kobiece ciało się zmienia. Bardzo często wpływa to na aktywność seksualną pań, jednak wbrew powszechnemu mniemaniu, nie zawsze ją obniżając. Co zrobić, by objawy przekwitania nie zniszczyły życia łóżkowego i dlaczego seks po menopauzie i w czasie jej trwania może być wspaniały?
Suchość pochwy i inne objawy menopauzyNiski poziom estrogenów powoduje szereg zmian w ciele kobiety, także takich, które odbijają się na jej życiu seksualnym. Ilość śluzu w pochwie zmniejsza się lub nawet całkiem zanika, co może powodować bolesność stosunków. Zbyt mała ilość żeńskich hormonów płciowych i słabsze ukrwienie narządów płciowych sprawia również, że panie znacznie wolniej się podniecają, a co za tym idzie, potrzebują więcej czasu na osiągnięcie orgazmu.
Seks po menopauzie – wyzwanieWiele pań w okresie przekwitania odczuwa podczas stosunku zwiększone parcie na mocz. Jest to spowodowane utratą przez drogi moczowe wcześniejszej osłony. Jeśli zbliżenie płciowe trwa długo, kobieta może nawet kilka dni po nim cierpieć z powodu pieczenia podczas oddawania moczu. Taka sytuacja sprawia, że panie w czasie menopauzy rezygnują z życia seksualnego.
Brak ochoty na seks – przyczyny emocjonalneObjawy menopauzy mogą być bardzo dokuczliwe. Kobiece ciało rozstraja się, pojawiają się głębokie zmarszczki i o wiele poważniejsze kłopoty ze zdrowiem. Często konieczne jest wykonywanie operacji narządów rozrodczych. Wszystkie kłopoty z własnym ciałem sprawiają, że panie tracą poczucie własnej wartości, przestają wierzyć w siebie, a to niestety bardzo negatywnie wpływa na ich aktywność seksualną. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze problemy partnera, którego czas również nie oszczędza.
Menopauza i seks idą w parzeMenopauza nie musi jednak wcale oznaczać rozstania z seksem. Wprost przeciwnie. Wiele kobiet właśnie w tym okresie przeżywa najwspanialsze chwile w życiu łóżkowym. Dlaczego? Jest szereg czynników, które wpływają na taki stan rzeczy. Po pierwsze, ustabilizowana sytuacja materialna i życiowa. Po drugie, świadomość własnego ciała. Po trzecie, brak zahamowań seksualnych. Po czwarte, wyeliminowanie strachu przed ciążą. Po piąte, większe znaczenie męskich hormonów płciowych, które pobudzają seksualnie. Menopauza a seks - te dwa zjawiska wcale nie muszą się wykluczać, ale kobieta powinna pozwolić sobie pomóc. Istnieją różne leki na przekwitanie, które mogą w dużym stopniu ograniczyć negatywne objawy. Trzeba tylko wybrać się do lekarza i otwarcie powiedzieć o swoich problemach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze